سلامت باتری آیفون را چگونه می‌توان تشخیص داد؟

سلامت باتری آیفون ، البان
نوشته شده توسط البان

در گوشی های آیفون راهکاری وجود دارد که می توانید از سلامت باتری آیفون اطمینان یابید. اگر در استفاده از گوشی احساس می کنید که باتری کارکرد سابق خود را ندارد و یا قصد خرید یک گوشی جدید را دارید توصیه می کنیم حتما این مقاله را قبل از هر تصمیمی مطالعه نمایید.

عمر باتری گوشی ها محدود است و سرعت کم شدن عمر باتری بسیار به نوع مصرف کاربر ارتباط دارد. در گوشی های آیفون برای تشخیص میزان سلامت باتری آیفون راه هایی وجود دارد که البان برایتان توضیح می دهد. اگر باتری گوشی آیفون شما از سلامت کافی برخوردار نبود، البان شما را کمک خواهد کرد!

چه زمانی باید نگران سلامت باتری آیفون خود باشیم؟

بعضا کاربران با مشکل باتری به البان مراجعه کرده اند، اما در واقع مشکل از جای دیگری بوده است! اگر حس می کنید باتری شما نیاز به تعویض دارد اول باید سلامت آن را بسنجید. شاید این کوتاهی عمر باتری به دلیل نوع استفاده تان طبیعی باشد. اکثر موارد مشکل، از جنس نرم افزاری بوده و نیازی به تعویض باتری پیش نیامده است.

یکی از نشانه های باتری ناسالم، خالی کردن ناگهانی شارژ است! یعنی مثلا به صورت ناگهانی از یک درصدی به درصدی پایین تر افت می کند، مثلا از 40 به 10 می پرد و یا حتی ناگهانی خاموش می شود.

مورد دیگر نیاز به شارژهای زیاد و متوالی در طول روز است. گوشی را از شارژ می کشید و ناگهان بعد از یکی دو ساعت می بینید که خیلی باتری خالی کرده است.

مورد اول خیلی مهم تر هست اما مورد دوم می تواند ناشی از نوع استفاده شما هم باشد. اگر از هات اسپات گوشی خود استفاده می کنید، اگر در تنظیمات لوکیشن، برای برخی اپها لوکیشن را به صورت دائمی روشن گذاشته اید، بازی های سنگین استفاده می کنید و … همه اینها می تواند مصرف باتری را بالا ببرند.

سلامت باتری آیفون با عمر باتری چه فرقی دارد؟

سلامت باتری یا همان Battery Health از وضعیت کلی باتری برایتان می گوید. اما عمر باتری یا Battery Life از میزان باقی مانده شارژ گوشی تان می گوید و اینکه در یک بار شارژ کردن چقدر باتری گوشی دوام می آورد.

دو پارامتر مهم سنجش سلامت باتری، یکی حداکثر ظرفیت شارژ باتری و دیگری تعداد دفعات (سیکل) شارژ باتری است.

سلامت باتری آیفون ، البان


مطلب مرتبط: تعویض باتری آیفون


دستگاه هایی وجود دارند که می توانند سلامت باتری را تخمین زده و به شما بگویند، اما برای این دستگاه ها باتری باید از گوشی خارج شود. از آنجا که باتری اکثر گوشی ها از جمله آیفون ها را نمی تواند از گوشی به راحتی خارج کرد، بنابراین این روش اصلا توصیه نمی شود.

خوشبختانه برای گوشی های آیفون روش هایی وجود دارند که برایتان توضیح می دهیم. روش هایی که خود گوشی به شما می دهد و یا با استفاده از اپ و رایانه می توانید سلامت باتری خود را تخمین بزنید.

تخمین سلامت باتری آیفون در iOS 11.3 به بعد

از iOS 11.3 امکانی در تنظیمات گوشی اضافه شد که به شما کمک می کند از سلامت باتری آیفون خود مطلع شوید. در تنظیمات (Settings) بخش باتری (Battery) را باز کنید.

در صفحه ابتدایی به شما نشان می دهد که هر اپ چه مقداری از باتری شما را مصرف کرده است. اگر موردی برایتان عجیب بود، به دسترسی های آن اپ مراجعه کنید. عجیب یعنی اپی را که زیاد استفاده نکرده اید، باتری زیادی مصرف کرده باشد. (در نظر داشته باشید که بازی، چت تصویری و اپ های لوکیشن محور باتری زیادی مصرف می کنند)

گزینه ای در میانه صفحه هست به نام سلامت باتری یا Battery Health. وارد این بخش شوید. یک آمار کلی از باتری شما ارائه می دهد. توضیحاتی در ابتدای صفحه برایتان نوشته و بعد حداکثر ظرفیت باتری (Maximum Capacity) و در انتها نیز یک گزینه در مورد عملکرد.

دو نمونه از باتری سالم و باتری ناسالم که باید تعویض شود را در عکس برایتان گذاشته ایم:

سلامت باتری آیفون ، البان سلامت باتری آیفون ، البان

اگر گوشی شما iOS 13 به بالا باشد، علاوه بر گزینه های گفته شده، گزینه دیگری هم برای بهینه سازی شارژ باتری وجود دارد که قبلا آن را توضیح داده ایم و توصیه داریم حتما آن را مطالعه بفرمایید.


مطلب مرتبط: شارژ عجیب گوشی در iOS 13


در این صفحه اگر به شما گفته شده که باتری را عوض کنید، واقعا به فکر تعویض آن باشید. یک راه مطمئن و سریع و راحت هم البان هست که باتری تقویت شده را با 6 ماه گارانتی برایتان در محل تعویض می کند.

با کدام درصد سلامت باتری آیفون باید به فکر تعویض باشیم؟

درست است که خود گوشی هم می گوید چه زمانی سرویس نیاز است و … اما درصد سلامت باتری آیفون و همچنین مهم تر از آن، حس و تجربه کاربری بسیار مهم است.

معمولا وقتی درصد زیر 80درصد می آید، گوشی می گوید سرویس، اما همیشه نباید به این عدد اکتفا کرد. اگر عددی بخواهیم نظر بدهیم، معمولا زیر 75درصد استفاده از باتری اذیت کننده بوده است.

اما مهم تر از درصد سلامت باتری آیفون ، تجربه کاربری شماست. اینکه آیا شارژ باتری زود خالی می شود یا زود پر می شود؟ آیا ناگهان روی درصد خاصی خاموش می شود؟ پاسخ به تمام این موارد و سوالات سبب می شود که بهتر تصمیم بگیرید که آیا زمان تعویض فرا رسیده یا خیر. درصورتی که باتری گوشی و میزان نگهداری شارژ آن شما را آزار نمی دهد، به عدد سلامت باتری توجه نکنید.

اما اگر میزان نگهداری شارژ گوشی اصلا قابل اطمینان نیست و مجبور هستید به دفعات آن را شارژ کنید، حتما به فکر تعویض باشید. وقتی باتری زیاد شارژ می شود، این مورد باعث می شود تا باد کند، باد کردن باتری هم می تواند به بقیه بخش های گوشی آسیب برساند و حتی صفحه نمایش را بلند کند. بنابراین حتما در این حالت زودتر اقدام به تعویض باتری گوشی نمایید.

روش های دیگر تست سلامت باتری آیفون

به غیر از خود گوشی، دو روش دیگر هم برای تست سلامت باتری آیفون وجود دارد. یکی با استفاده از اپ روی گوشی و دیگری با استفاده از نرم افزار و رایانه، که هر دو را برایتان شرح خواهیم داد.

تست سلامت باتری آیفون با استفاده از اپ موبایل

یک اپ مناسب و رایگان، اپ Battery Life Doctor هست که در راستای تست سلامت باتری به شما کمک می کند. اما از آنجا که رایگان هست، باید حوصله تبلیغات درون برنامه ای آن را داشته باشید

وقتی اپ را باز کنید به شما اطلاعات مختلفی از باتری گوشی می دهد. از میزان کم شدن ظرفیت و عمر باتری، حداکثر میزان شارژ شدن و … و در مجموع نیز وضعیت کلی باتری گوشی را به شما اعلام می کند.

سلامت باتری آیفون ، البان

تست سلامت باتری آیفون با استفاده از رایانه

در رایانه هم نرم افزارهایی وجود دارند که سلامت باتری آیفون را به شما خواهند گفت. علاوه بر سلامت، در مورد تعداد دفعات شارژ شدن گوشی نیز می گویند. شرکت اپل ادعا دارد که باتری های به کار رفته در آیفون ها تا 500 سیکل امکان شارژ با عملکرد خوب را دارند.

نام نرم افزارها CoconutBattery و iBackupbot هست که البته دومی پولی بوده و تنها می توانید در 7 روز مدل رایگان آن سلامت باتری را کنترل کنید. کار با این نرم افزارها ساده بوده و به خود خوانندگان واگذار می کنیم. اما چنانچه سوالی در این زمینه داشته باشید، البان به شما کمک خواهد کرد. کافی است بپرسید.

سلامت باتری آیفون ، البان سلامت باتری آیفون ، البان

برای باتری ناسالم چه باید بکنیم؟

اگر دست آخر متوجه شدید سلامت باتری گوشی شما پایین هست و باید تعویضش کنید، یا حتی اگر نتوانستید روش های گفته شده را به کار برید و سلامت باتری را متوجه نشدید، البان به شما کمک خواهد کرد، چه برای تعویض باتری و چه برای تخمین سلامت باتری آیفون.

برای استفاده از خدمات البان، کافی است وارد سامانه البان به نشانی www.elbaan.com شوید و یک درخواست رایگان ثبت کنید. کارشناسان با شما تماس گرفته و پس از ارائه مشاوره رایگان، در صورت نیاز و رضایت خودتان برای تعویض باتری آیفون شما با شما هماهنگ کرده تا این کار در محل شما و جلوی خودتان انجام گیرد! پس از پایان کار نیز، سه ماه گارانتی برای باتری خواهید داشت! البته از طریق لینکی که در نوار ابزار پایین همین صفحه هم ظاهر شده به راحتی می توانید اقدام نمایید.

از کجا بفهمیم باتری عوض شده است

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد هنگام خرید گوشی در ذهنشان می آید این است که باتری گوشی عوض شده است یا خیر. در این بخش یک سری روش برای پی بردن به این موضوع خواهیم گفت، که البته قطعا صادق بودن سمت فروشنده از همه این موارد مهم تر است:

البته توجه داشته باشید که در مدل های XR به بالا اگر در خود گوشی و تنظیمات آن به بخش باتری بروید، نوشته می شود که باتری تعویض شده یا خیر. معمولا وقتی باتری در مرکزی به غیر از اپل سنتر تعویض شود پیامی ظاهر خواهد شد.

باتری تعویض شده و سلامت باتری آیفون 

شاید یکی از روش ها این است که به سلامت باتری نگاه کنید. اگر سلامت باتری با طول عمر گوشی مطابقت نداشته باشد (یعنی خیلی سلامتی آن زیاد باشد) می توان تا حدی به عوض شدن باتری پی برد.اما این روش هم خیلی مطمئن نیست. ممکن است فرد یک باتری نه چندان مناسب روی گوشی انداخته باشد و سلامت آن کم شده باشد. بنابراین این روش تا حدی جواب خواهد داد.

باز کردن گوشی آیفون

این روش خیلی روش خوبی نیست، اما اگر شک داشتین، آخرین مرحله خواهد بود. اگر یک تعمیرکار گوشی را باز کند، می تواند تشخیص دهد که باتری گوشی تعویض شده یا خیر. البته با این روش اگر باتری هم تعویض نشده باشد، باز شدن گوشی می تواند برای بسیاری از افراد خیلی مطلوب نباشد، بنابراین این روش خیلی توصیه نمی شود.

چک کردن مشخصات باتری آیفون با کمک برنامه 3uTools 

وقتی گوشی را به کامپیوتر وصل کنید و برنامه 3uTools را باز کنید، در آن یک سری مطالب در رابطه با گوشی می توانید ببینید. یکی از موارد در مورد باتری گوشی است.

در بخش جزئیات مربوط به باتری آیفون، در رابطه با تعداد دفعات شارژ، میزان ظرفیت واقعی، میزان ظرفیت نامی، سال تولید باتری و حتی شرکت تولید کننده باتری اطلاعاتی نوشته می شود.

اعداد و رقم های این بخش می تواند کمک شایانی به شما بکند. در نظر بگیرید که گوشی تقریبا روزی یک مرتبه شارژ می شود بنابراین اگر شخصی چند سال یک گوشی را داشته حداقل باید به تعداد روزهای مصرفی تعداد دفعات شارژ داشته باشد.

سال تولید باتری هم می تواند کمک باشد، اگر سال تولید باتری، بعد از سال تولید خود گوشی باشد، قطعا باتری تعویض شده است.

شرکت سازنده باتری هم یکی دیگر از مواردی است که به شما کمک خواهد کرد.

سلامت باتری آیفون | تعویض باتری آیفون در البان

در تصویر مثال این بخش، باتری گوشی تعویض شده، گوشی آیفون 6 اس است که تقریبا یک سال پیش باتری اش تعویض شده. از روی شرکت سازنده، تعداد دفعات شارژ و همچنین ظرفیت نامی باتری که باتری تقویتی است و بیشتر از ظرفیت طراحی شده می باشد همگی نشاندهنده تعویض شدن باتری در این دستگاه هستند.

از کجا بفهمیم باتری عوض شده است؟

اگر مدت زمان زیادی از استفاده از گوشی آیفون گذشته است قطعا سلامت باتری این گوشی باید کم شده باشد که می توانید آن را از طریق تنظیمات گوشی مشاهده نمایید. همچنین می توانید از طریق ابزار 3utools به راحتی اطلاعات زیادی در خصوص باتری گوشی پیدا کنید از جمله اینکه مثلا بسیاری از باتری های تعویض شده معمولا ظرفیت متفاوتی نسبت به باتری اصلی دارند و یا اینکه تعداد دفعات شارژ شدن می تواند با توجه به استفاده فرد و یا مدت زمان استفاده از گوشی معیاری برای ارزیابی اینکه آیا اطلاعات با یک گوشی که باتری آن عوض نشده است می خورد یا نه .

درصد سلامت باتری آیفون را چطور چک کنم؟

در گوشی های آیفون با مراجعه به بخش تنظیمات (Setting) و سپس بخش باتری (Battery) و سپس بخش سلامت باتری (Battery Health) درصد سلامت باتری نوشته شده است. البته اگر باتری گوشی عوض شده باشد این عدد 100 خواهد بود.

 

4 دیدگاه

  • باسلام،آنچه در این صفحه خواندم همش امیدواری بود برای منی که مدتیست گرفتار عملکرد اشتباه برخی از همکاران نابلدموبایلکار شدم،بان ترتیب که موبایلم که موتورولا x است باطریش تمام شد، بردم بازار موبایل با باطری که از با مشخصات موبایلم از آمریکا آورده بودند عوض کنم،متاسفانه باطری زود بزود خالی می کرد ،باایران موتورولا که مدعی نمایندگی موتورولاست تماس گرفتم گفت ببر همانجا که باطری عوض کردی! این بار بردم جای دیگر پس از یک ساعت باز و بست ظاهرا درست شد،شب کل باطری خالی شد، الان با اینکه باطری نو ومطمئن است گوشی فقط وقتی که به پاور بانک یا شارژر وصل است روشن می شود ومثل اول کار میکند در غیر اینصورت خاموش می شود،صادقانه آیا کار شما هست؟ ضمنا تعمیر کار گفته بود بردش سالم است.

    • سلام
      برای شما با شماره ای که در کامنتتان نوشته بودین (که الان در آن نیست) در سامانه البان درخواستی ثبت کردیم تا کارشناسان با شما تماس گرفته و راهنماییتان کنند.

  • سلام وقتتون بخیر
    اگه بخوایم باتری گوشی رو عوض کنیم اطلاعاتمان پاک میشود؟ مثل واتساپ یا عکس ها؟ و اگه پاک میشه راهی هست که بتونیم نگه داریم یا بک آدرس بگیریم؟

دیدگاهتان را بنویسید