رمز دوم یکبار مصرف چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

رمز دوم یکبار مصرف ، البان
نوشته شده توسط البان

حتما در رابطه با رمز دوم یکبار مصرف چیزهایی شنیده اید و متوجه شده اید که از اول دی ماه سال 1398 خریدهای اینترنتی و کلا هر کاری که مربوط به رمز دوم باشد با شیوه ای متفاوت انجام خواهد شد. البان در ادامه در رابطه با دلایل و نحوه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف و همچنین روش های فعالسازی برای هر بانک را خواهیم گفت.

مطلب مرتبط: تعمیرات گوشی

 

رمز دوم یکبار مصرف ، اِلـبان

چرا نیاز به رمز دوم یکبار مصرف هست؟

پلیس فتا اعلام کرده که در سال 97 بیش از 25هزار پرونده شکایت در زمینه رمز دوم ثبت شده است. بیشتر این شکایات به این دلیل هست که به دلیلی رمز دوم فرد افشا شده و کلاهبرداران اقدام به برداشت از حساب وی کرده اند. انواع روش های کلاهبرداری تلفنی، پیامکی، تماس از رادیو و اینترنتی است که باعث می شود فرد تنها با یک بار دادن رمز دوم حساب خود، ناگهان متوجه پیامک های برداشت وجه از حسابش شود!

رمز دوم یکبار مصرف ، اِلـبان

حال رمز دوم یکبار مصرف که بیاید، دیگر لو رفتن رمز سبب صلب آرامش صاحب کارت نخواهد شد، چرا که فقط یک بار قابل استفاده هست و آن هم برای مدت محدود! حال پیش بینی می شود که با استفاده از سیستم جدید، فیشینگ مالی و کلاهبرداری ها در این زمینه تا مقدار بسیار زیادی کاهش یابد.

رمز دوم یکبار مصرف چیست و چگونه آن را بدست آوریم؟

رمز دوم یکبار مصرف از طریق اپ موبایلی بانک و یا پیامک در اختیار صاحب حساب قرار می گیرد، 60 ثانیه اعتبار دارد و فقط یک بار می توان از آن استفاده نمود! این رمز به واسطه الگوریتم های پیچیده ای تولید می شود، که امکان هک کردن آن عملا نزدیک به صفر هست.

رمز دوم یکبار مصرف ، اِلـبان

برای داشتن رمز دوم متغیر، هر شخص بایستی به بانک خودش مراجعه کند. در هر بانک شیوه کار متفاوت خواهد بود و خودشان شما را راهنمایی خواهند کرد. یا این کار از طریق اپ انجام خواهد گرفت و یا از طریق پیامک، بنابراین نگران مدل گوشی خود نباشید.

هنوز در این رابطه چیزی اعلام نشده، اما به احتمال زیاد برای دریافت پیامکی رمز دوم یکبار مصرف، لازم هست که سیم کارت به نام خود شما باشد! این طرح قرار هست از ابتدای خرداد ماه آغاز شود و از این تاریخ دیگر نمی توانید از رمز دوم قدیمی خود استفاده کنید. بنابراین بهتر هست جهت فعال کردن سامانه دریافت رمز دوم کوتاه مدت خود زودتر اقدام نمایید.

شیوه کار هر بانک چگونه است؟

تقریبا هر بانکی به کاربران خودش پیامکی ارسال کرده و گفته که با توجه به اجرایی شدن رمز دوم یکبار مصرف از اول دی ماه، کاربر آن بانک باید چه اقدامی انجام دهد. البان در اینجا به صورت فهرست وار، برای هر بانک می گوید که چه اقدامی لازم هست:

!!! چنانچه پیامکی دریافت کردید، با عنوان بانک و قبلا از این بانک هیچ پیامکی دریافت نکرده بودید و یا لینک داخل پیامک شما را به سایتی به غیر از سایت اصلی بانک ارجاع داد، به هیچ عنوان به کارهای گفته شده در پیامک عمل نکنید !!!

به روز رسانی

اجباری شدن رمز دوم یکبار مصرف به آخر دی ماه موکول شد!

4 دیدگاه

 • رمز دوم يكبار مصرف واقعا اجباري ميشه!!!!.
  يعني اگر رمز دوم يكبارمصرف نباشه، كارت به كارت نداريم؟

  • سلام
   بله، از ابتدای دی ماه اجباری خواهد شد. کارت به کارت داریم، اما با فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف برای هر حساب

  • سلام
   ممنون از سوالتون و ببخشید که در ابتدا داخل پست نبود

   برای بانک پارسیان باید به خودپردازهای بانک پارسیان مراجعه کنید، عملیات رمز دوم را انجام دهید و بعد تا 24 ساعت فرصت دارید تا از طریق همراه بانک پارسیان رمز دریافت شده از خودپرداز را وارد کرده و رمز دوم را فعال کنید.
   شیوه پیامکی هم دارد که گویا هنوز فعال نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید