مسیریاب ویز بهتر است یا گوگل مپ؟ البته ویزی که دیگر فیلتر نیست!

مسیریاب ویز دیجی دکی
نوشته شده توسط البان

حتما بارها برایتان پیش آمده است که مقصدی را به شما می گویند، اما شما نمی دانید که چگونه باید به آن مقصد برسید و یا اینکه سریع ترین راه رسیدن به مقصد چیست. از آنجایی که زندگی با موبایل خیلی چیزها را برای ما راحت‌تر کرده، در این موقعیت هم مسیریاب ویز به داد شما خواهد رسید و علاوه بر نشان دادن مسیر و رساندن شما به مقصد، از سریع ترین راه شما را به مقصد خواهد رساند.

مطلب مرتبط: معرفی اپلیکیشن گوشی و مسائل پیرامون آن

کار با مسیریاب ها تقریبا مشابه هم است. در این پست سعی داریم درکنار توضیح مختصری از نحوه استفاده از مسیریاب ویز ، آن را با گوگل مپ هم مقایسه کنیم تا بتوانید در لحظات مختلف از اپ مناسب تر استفاده کنید.

مسیریاب ویز

در برنامه مسیریاب ویز بایستی در ابتدا یک کاربری برای خودتان درست کنید، که همچون سایر اپ ها مشکلی نخواهد داشت. وقتی اپ شروع به کار می کند، از شما دسترسی به موقعیت مکانی، میکروفن و شاید یکی دو مورد دیگر را طلب می کند. همیشه در دادن اجازه برای انواع دسترسی ها دقت کنید و بدون مطالعه رد نکنید. وقتی نقشه باز شود، جهات جغرافیایی با توجه به نحوه در دست گرفتن گوشی نشان داده می شود، اما اگر کمی نقشه را با انگشت جابجا کنید، با لمس علامت قطب نمای کوچکی که در سمت راست صفحه ظاهر می شود می توانید نقشه را طوری کنید که شمال آن سمت بالای گوشی باشد.

مسیریاب ویز اِلـبان

همچون سایر مسیریاب ها در مسیریاب ویز هم مقصد خود را یا جستجو می کنید، یا خودتان از روی نقشه پیدا می کنید، با انگشت روی آن نگه داشته و آغاز حرکت را می زنید. بدین ترتیب رانندگی شما آغاز شده و با هدایت ویز به مقصد می رسید.

این بود اجمال توضیحی در رابطه با مسیریاب ویز که البته شما قطعا با نصب و استفاده از آن به ابعاد بیشتری از آن دست خواهید یافت. حال ادامه می دهیم با تفاوت های مسیریاب ویز و گوگل مپ.


مطلب مرتبط: قابلیت های متنوع ویز


تفاوت های ویز و گوگل مپ

گوگل مپ در ایران به نوعی با شرایط تحریمی دسته و پنجه نرم می کند و گوگل خیلی از امکانات آن را برای ما ایرانی ها بسته است. بنابراین در این مقایسه تنها قابلیت های موجود گوگل مپ با ویز مقایسه خواهند شد. در حالیکه در کشورهای دیگر ممکن است سایر ویژگی های گوگل مپ بیشتر به چشم بیایند. در ابتدا مزایای ویز را می گوییم و در بند بعدی گوگل مپ و در آخر یک جمع بندی خواهیم کرد.

مسیریاب ویز اِلـبان

دستیار صوتی

در ویز، هدایت صوتی است و شخصی به شما می گوید که چگونه و از کجا حرکت کنید، جالب اینکه اخیرا صوت فارسی هم به آن اضافه شده است. در ویز شما می توانید محل پلیس، رادارها و دوربین های ثبت تخلف، رانندگان دیگری که از ویز استفاده می کنند و … را ببینید و حتی می توانید در صورت دیدن مشکل یا ترافیک خاصی که قبل از آن نبوده، در اپ گزارش کنید. شاید بالاترین حسن ویز این باشد که در صورت رفتن به مسیر اشتباه، بلافاصله مسیر جدید محاسبه شده و ادامه مسیر با مسیر جدید راهنمایی می شود.

در به روز رسانی جدید گوگل مپ و با فعال شدن دستیار صوتی گوگل برای ایران، در گوگل مپ نیز بعد از انتخاب مقصد با زدن گزینه start نقشه شما را با صوت راهنمایی می کند و اگر در جایی مسیر را اشتباه بروید، بلافاصله مسیر جایگزین را به شما پیشنهاد می دهد.

هشدارها

اگر از سرعت مجاز مسیر تجاوز کنید، اپ به شما هشدار می دهد. کلیه مسیر های یک طرفه و بلوارها را به درستی تشخیص می دهد و شما را به اشتباه نمی اندازد. ترافیک را کاملا واقعی نشان می دهد. می توانید مسیرهای دیگر دیده شده در اپ را نیز ببینید. نکته جالب در ویز این است که هنگام رانندگی نمی توانید برای جستجوی مقصد تایپ کنید! و فقط یا باید دستی پیدایش کنید و یا صوتی آن را جستجو کنید. نگران نباشید، از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند. حتما نیاز هست که در فضای باز از آن استفاده کنید و در محل های مسقف از کارایی لازم برخوردار نیست و ترافیک تونل ها را درست نشان نمی دهد. حتی اگر گوشی را هم قفل کنید باز هم به صورت صوتی شما را هدایت خواهد کرد.


مطلب مرتبط: آشنایی بیشتر با گوگل مپ


اشتباهات مسیریابی

اما گوگل مپ تنها به صورت تصویری هدایت می کند. گاها خیابان های یک طرفه و بلوارها را اشتباه می کند. در صورت اشتباه رفتن، بایستی از نو و به صورت دستی مسیریابی جدید بکنید. در ابتدای انتخاب مسیر، تمام مسیرهای ممکن برای رسیدن به مقصد به شما نشان داده می شود با مدت زمان و مسافت طی شده در هر مسیر به همراه اختلاف زمانی بین مسیرها تا به راحتی بتوانید مسیر یابی کنید. جستجوی نوشتاری و صوتی دارد و علاوه بر جستجو به صورت دستی هم می توانید مقصد را بیابید. علاوه بر مسیر و زمان ماشین رو، برای حالت پیاده هم در ایران کارایی دارد. می توانید مبدایی به غیر از جایی که خودتان هستید برایش تعریف کنید. در رابطه با ترافیک تونل ها خطا دارد و باید خودتان حواستان باشد.

البته که با به روز رسانی های جدید گوگل این مشکل کمتر شده است.

درمجموع مواردی از هردو اپ به شما گفتیم. اگر می خواهید از جایی که هستید به مقصدی بروید و با ماشین، مسیریاب ویز توصیه می شود اما در صورت پیاده بودن و یا تعیین مبدایی به غیر از محل فعلی تان از گوگل مپ استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کلا اپ های مسیریاب خطا هم دارند و گاهی نمی توانند به درستی موقعیت مکانی شما را تشخیص دهند. مراقب باشید.

مسیریاب بومی

یک مسیریاب بومی بسیار خوبی هم اخیرا ارائه شده که البته فقط برای گوشی های اندروید است و نام آن نشان است. توصیه داریم حتما آن را هم امتحان کنید و از محیط تمام فارسی آن لذت ببرید. مسیریاب نشان تقریبا مشابه با ویز بوده و از تمام قابلیت های آن پشتیبانی می کند با این تفاوت که فارسی است.

لینک های دانلود

لینک دانلود اپها (البته گوگل مپ در گوشی های اندروید به صورت پیش فرض وجود دارد):

ویز برای اندروید
ویز برای اپل
گوگل مپ برای اندروید
گوگل مب برای اپل

دیدگاهتان را بنویسید