سهام عدالت را با موبایل تعیین وضعیت کنید

سهام عدالت با موبایل البان
نوشته شده توسط البان

سهام عدالت نوعی یارانه است که از سال 84 به مردم ایران داده شد. در ابتدا به افراد خاص داده می شد و بعدا افراد می توانستند آن را افزایش دهند. این روزها و لابلای زندگی با موبایل که تمام وجوه زیستنمان را پر کرده، صحبت های زیادی در مورد این سهام این سو و آن سو و در شبکه های اجتماعی و در رابطه با انتقال آن گفته می شود که البان در این رابطه برایتان توضیح خواهد داد.

مطلب مرتبط: تعمیرات گوشی

سهام عدالت چیست؟

در سال 84 اصل 44 قانون اساسی تصویب شد و برابر با آن شرکت هایی که در اختیار دولت بودند باید خصوصی سازی می شدند. در سال 85 این اصل با ارائه سهام عدالت کلید خورد.

در ابتدا سهام عدالت در چهار استان و به افراد خاصی داده می شد. در ادامه افراد بیشتری از جامعه مشمول سهام عدالت شدند و تقریبا بیش از نیمی از جمعیت کشور سهامداران عدالت شدند.


مطلب مرتبط: ورود به بورس با موبایل


در طی این سال ها هم در چند مرحله مبالغی هم بابت سود به صاحبان سهام عدالت پرداخت شد. در یک مرحله هم این امکان به وجود آمد تا افراد بتوانند با پرداخت مبلغی سهم خود را بیشتر کنند.

تعیین وضعیت سهام عدالت با گوشی موبایل

حال بعد از گذشت بالای ده سال، دولت اختیار این سهام را می خواهد به خود مردم واگذار کند. سهامی که حالا ارزشمند شدند و افراد با فروش آن می توانند تا احتمالا 15 میلیون تومان به جیب بزنند. در شرایطی که کرونا بسیاری از مشاغل را دچار مشکل کرد و درآمد خانواده ها کم شد، فروش این سهام شاید مرهمی باشد بر این موضوع.

اما برای فروش سهام باید قبلش سهامداران اقداماتی انجام دهند. نتیجه این اقدامات این است که یا فرد خودش اختیار سهام را در دست بگیرد و یا آن را در غالب صندوقهای بورسی داشته باشد. به هر حال باید اقدامات زیر را به وسیله رایانه یا با گوشی موبایل انجام دهید:

 • در اینترنت برای سهام عدالت جستجو کنید و یا مستقیما به سایت www.samanese.ir
 • گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید.

سهام عدالت با موبایل البان

 • برای ورود باید کد ملی خود را وارد کنید.
 • در صفحات بعدی از شما سوالاتی در مورد نام خودتان، شماره شناسنامه، نام پدر و سال تولد پرسیده می شود.
 • بعد از انتخاب اطلاعات داشبورد اطلاعاتی شما نمایش داده می شود.

سهام عدالت با موبایل البان

 • هر باکس مربوط به یک موضوعی هست که عنوانش را می توانید ببینید.
 • باکس آخر مربوط به سهام عدالت می شود.

دو حالت می توانید برای سهام خودتان انتخاب کنید:

حالت اول – سهام داری غیرمستقیم

این حالت حالتی است که از ابتدا برای همه در نظر گرفت می شود و اگر شما اقدامی هم نکنید در این حالت می ماند. در واقع سهام شما در اختیار صندوق های بورسی گذاشته می شود و اختیار خرید و فروش سهام شما را آن صندوق در اختیار می گیرد.

سهام عدالت با موبایل البان

سرمایه گذاری در صندوق های بورسی هم به این صورت است که مثلا شما سهام آن صندوق را به یک قیمتی می خرید. سهام آن صندوق با کارهایی که در بورس می کند تغییر قیمت می کند. شما هم سهام آن را دارید. هر زمان که بخواهید می توانید آن سهام را بفروشید. اختلاف بین قیمت خرید و فروش می شود سود یا ضرر شما.

هنگام فروش، صندوق یک درصد کوچکی از مبلغ فروش را به عنوان کارمزد بر می دارد.

حالت دوم – آزادسازی سهام عدالت یا سهام داری به روش مستقیم

اما اگر می خواهید اختیار سهام عدالت را خودتان داشته باشید، باید که در سایت سهام اقدامات مقتضی را انجام دهید. در سایت روش غیر مستقیم را انتخاب می کنید. بعد از انتخاب این مورد تا دو ماه به شما اجازه داده می شود تا کد بورسی خود را اعلام کنید.

سهام عدالت با موبایل البان

حال این سهام به اکانت بورسی شما وارد می شوند و می توانید هر گاه که بخواهید آنها را بفروشید و یا اضافه کنید.

نکات مهم

توجه داشته باشید که شما فقط یک مرتبه فرصت تعیین وضعیت سهام عدالت خود را دارید. بنابراین در انجام این کار دقت داشته باشید.

اگر از بورس سر در نمی‌آورید و یا حوصله بورس بازی ندارید، لازم نیست اقدامی کنید، بگذارید در حالت غیرمستقیم بماند. این روش مطمئن تر خواهد بود.

این سهام، سهام دولتی و ارزشمندی تلقی می شوند و اگر به مبلغ فروش آن نیازی ندارید، خوب است تا مدتی آن را نگه دارید و روند بازار بورسی را زیر نظر داشته باشید.

4 دیدگاه

  • سلام
   اگر بورس بلد هستین یا می خواهید وارد بورس شوید و یاد بگیرید، در دست خودتان بگیرید
   اما اگر حوصله بورس بازی و این جور کارها را ندارید، بگذارید داخل همان صندوق بماند

  • سلام
   چنین سوالی را باید از متخصصین اقتصاد بپرسید. ما در البان صرفا کار تعمیرات موبایل در محل انجام می دهیم و تحلیل های اقتصادی نمی توانیم داشته باشیم و اگر هم داشته باشیم خیلی قابل استناد نیستند 🙂

   اگر سوال یا نیازی در زمینه تعمیرات موبایل دارید کافی است در سامانه تعمیرات آنلاین ما به نشانی http://www.elbaan.com یک درخواست ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید