مشاوره رایگان و تعمیرات گوشی موبایل
ثبت درخواست رایگان

مشکل باز نشدن عکس در گالری گوشی های اندروید

مشکل باز نشدن عکس در گالری اندروید | تعمیرات موبایل البان
نوشته شده توسط البان

روزانه تماس های بسیاری به خاطر مشکل باز نشدن عکس در گالری گوشی های اندروید با واحد تعمیرات تخصصی موبایل البان، بخش مشاوره رایگان گرفته می شود که سبب شد تا این مقاله آموزشی ساده را برایتان مهیا کنیم تا به راحتی با استفاده از راهکارهای معرفی شده بتوانید مشکل خود را حل کنید.

مشکل باز نشدن عکس به چه معنایی است؟

کاربران زیادی از این گله دارند که کلی عکس و فیلم در گالری داشته اند، و حالا وقتی به گالری می روند هیچ چیزی وجود ندارد! گویی تمام خاطرات و لحظات پاک شده باشند.

حتی وقتی گوشی را به رایانه متصل می کنند نیز فایلی نمایش داده نمی شود. اگر نمایش می داد، حتما قبل از هر گونه اقدامی از آنها یک کپی روی رایانه قرار دهید، فقط محض احتیاط.

این موضوع واقعا ناراحت کننده است. عکس ها بعضا معنای زیادی برای افراد دارند و پاک شدنشان خیلی ناراحت کننده است.

اما ناراحت نباشید. با راهکارهایی که در ادامه برایتان بیان می کنیم امیدواریم مشکلتان حل شود.

راه حل های مشکل باز نشدن عکسها

راه حل ابتدایی بسیاری از مشکلات از جمله مشکل باز نشدن عکس

اولین کاری که همیشه توصیه داریم در برابر مشکلات گوشی انجام دهید این است که آن را یک مرتبه خاموش و روشن کنید. اگرچه کاری بسیار ساده است، اما بعضا مشکلات سخت و بزرگی را رفع می کند.

اگر پین کد سیم کارتتان فعال است، مراقب باشید که آن را قبل از خاموش و روشن کردن بدانید و سپس اقدام کنید.

چنانچه با روشن شدن مجدد گوشی عکس ها برنگشتند، باز هم ناامید نشوید، راهکارهای دیگری هم مانده!

حذف کش و دیتا مربوط به گالری

شما هر بار که به گالری می روید و عکس یا فیلمی را مشاهده می کنید، فایل هایی در گوشی ذخیره می شوند. این فایل ها به صورت پنهان هستند و اصلا ربطی به خود عکس یا فیلم ندارند. گاهی اوقات پیش می آید که این فایل ها با یکدیگر تلاقی کرده و مشکلی مانند این مشکل ایجاد کنند.

کلا حافظه پنهان یا همان کش (cache) در بسیاری از موارد عامل اصلی پر شدن حافظه گوشی نیز می باشد که خوب است آن را پاک کنید.

دیتای برنامه هم مربوط به خود برنامه است و ربطی به اطلاعات شما ندارد (درمورد گالری و گوشی اندروید). مربوط به تنظیمات شخصی شما و همچنین انواع به روز رسانی های اپلیکیشن است. با مقایسه میزان فضای گرفته شده توسط عکس و فیلم و دیتا در این رابطه مطمئن تر خواهید شد.

اما در مورد مشکل باز نشدن عکس گالری گوشی های اندرویدی، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به تنظیمات گوشی بروید.
 • گزینه اپلیکیشن ها (Applications یا Apps) را انتخاب کنید.
 • اپلیکیشن گالری را پیدا کنید.
 • در گالری گزینه Clear Cache و همچنین Clear Data را انتخاب کنید (در برخی از گوشی ها باید بعد از ورود به اپلیکیشن در تنظیمات اول به بخش حافظه (Storage) بروید تا گزینه حذف کش و دیتا دیده شود).
  • این دیتا هیچ ارتباطی به عکس ها و فیلم های شما ندارد. اندازه دیتا در برابر عکس ها و فیلم ها عددی نیست. دیتا مربوط به فایل های به روز رسانی و تنظیمات فردی است که با پاک کردنش، در بدترین حالت اپلیکیشن به تنظیمات اولیه برمی گردد، اما عکس و فیلم شما پاک نخواهد شد!
 • بعد از پاک کردن این موارد گوشی را خاموش و روشن کنید.
 • پایان

مشکل باز نشدن عکس در گالری اندروید | تعمیرات موبایل البان مشکل باز نشدن عکس در گالری اندروید | تعمیرات موبایل البان

اگر با این کارها عکسها برگشتند که مبارکتون باشد اما اگر برنگشتن راهکارهای بعدی را انجام دهید.

مشکل باز نشدن عکس به دلیل عدم امکان ذخیره سازی!

مورد بعدی که ممکن است رخ داده باشد این است که اشتباها گزینه ذخیره مدیا (فیلم و عکس) روی حافظه را غیرفعال کرده باشید. نگران نباشید. این موضوع هم چاره دارد. حتی اگر غیرفعال هم نشده بود، خوب است که یکبار غیرفعال و مجدد فعالش کنید.

 • به تنظیمات گوشی بروید.
 • گزینه اپلیکیشن ها (Applications یا Apps) را انتخاب کنید.
 • گزینه All و بعد از آن media storage را انتخاب نمایید .
 • حال باید سه گزینه را بزنید: Clear Cache، Clear Data و در انتها Disable the app تا اپ غیرفعال شود (اگر قبلا غیرفعال بود، دو تا مورد مربوط به حافظه را بزنید)
 • گوشی را خاموش و روشن کنید و مجدد به همین جایی که گفتیم برگردید
 • این بار گزینه Enable را انتخاب کنید.
 • تمام

این هم روش سوم حل مشکل باز نشدن عکس در گوشی های اندرویدی که البته اگر باز هم مشکل حل نشد، ناراحت نشوید، راهکارهای دیگری هم وجود دارند!

وجود فولدر nomedia و بوجود آمدن مشکل

همانطور که می دانید، اندروید سیستم عامل منبع باز (Open Source) است و هر برندی می تواند روی اصل اندروید تغییراتی ایجاد کند. گاهی این تغییرات در اثر برخی باگ ها ایجاد می شوند. یکی از آنها بوجود آمدن فولدری به نام nomedia است.

فولدر یا پوشه نومدیا در هر جایی باشد، باعث می شود تا اطلاعات آن پوشه پنهان شده و کاربر نتواند اطلاعات را ببیند.

 • پس باید این فولدر یا پوشه را پاک کرد! اگر در فایل منیجر (File Manager) فعلی می توانید نومدیا را ببینید که هیچ اما اگر فکر می کنید مشکل همین است و فایل منیجر دیفالت آن را نشان نمی دهد، از طریق گوگل پلی یک فایل منیجر نصب کنید.
 • به پوشه گالری (محل ذخیره شدن عکس ها و فیلم ها) بروید و ببینید آیا فولدر nomedia وجود دارد یا خیر
 • درصورت دیدن پوشه، آن را پاک کنید و سپس گوشی را خاموش و روشن کنید.

مشکل باز نشدن عکس در گالری اندروید | تعمیرات موبایل البان

برای پیدا کردن فولدر nomedia می توانید به صورت مستقل از برنامه  Media Rescan نیز استفاده کنید.

اگر باز هم مشکل باقی ماند روش بعدی را امتحان کنید.

بررسی احتمال تداخلات بین برنامه ای

اگر برنامه ای خاص نصب کردین و این اتفاق افتاده، مخصوصا برنامه هایی که خارج از گوگل پلی نصب می شوند، آن برنامه را پاک کنید و مجدد کارهای گفته شده را امتحان کنید.

سوختن یا خرابی کارت حافظه جانبی

یک دلیل دیگر برای مشکل باز نشدن عکس می تواند خرابی یا سوختن کارت حافظه جانبی باشد. در این صورت متاسفانه در بسیاری از موارد اطلاعات شما از دست می روند. اما شاید بتوان برخی از آنها را بازیابی کرد.

برای تست، کارت حافظه را از گوشی خارج کنید (بهتر است گوشی را قبل از خارج و وارد کردن کارت حافظه خاموش کنید) و بعد با استفاده از یک رم ریدر، آن را به رایانه وصل کنید. اگر مشکل کارت حافظه باشد معلوم خواهد شد.

راهکار مطمئن نهایی

حال اگر تمام راهکارهای گفته شده را انجام دادین اما باز هم مشکل باقی ماند. هم می توانید در پایین این پست سوال خود را به صورت کامنت بپرسید و هم می توانید از طریق سامانه تعمیرات موبایل البان و واحد مشاوره رایگان اقدام کنید.

امیدواریم مشکلتان حل شده باشد. اما چنانچه مشکل شما با راهکار دیگری حل شد، خیلی خوشحال می شویم تا به صورت کامنت آن را در پایین این پست بیان کنید.

5 دیدگاه

  • سلام من عکس هامو از گوشی توی رم انتقال دادم و گوشی رو فرمت کردم و فروختم گوشی جدید که خریدم رم رو گزاشتم و عکس هارو انتقال دادم اما باز نمیشن و یه صفحه سیاه میاد بجای عکس که داخلش یه دایره سفید و داخل اون یه شکل علامت تعجبه ححم فایل ها درسته واقعیه اما باز نمیشن ببینم لطفا کمکم کنید لطفا .

   • سلام
    ممکن است مجبور باشید که عکس ها را در فولدر دیگری بگذارید که درگوشی قابل رویت باشند
    یک مرتبه از طریق file manager تلاش کنید تا عکس ها را ببینید

 • سلام خسته نباشید . گوشی من a80 هستش و بعد اپدیت کردنش هیچی فایلی توی گالری نمایش داده نمیشه و خالیه . همه این کار هارو هم کردم اما مشکل حل نشد لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   خیلی ممنون
   گوشی را به کامپیوتر وصل کنید. آیا باز هم عکسها را نمی بینید. راهکارها همینها هست که بیان شده. عکس جدید بگیرید و ببینید که در گالری ذخیره می شود یا خیر
   یک احتمال وجود دارد که اطلاعاتتون پاک شده باشد و یا اگر عکس ها روی کارت حافظه جانبی بوده اند، مشکلی برای آن پیش آمده باشد

دیدگاهتان را بنویسید