سامانه تعمیرات موبایل البان با ایاب و ذهاب رایگان

گوشی در برنج هنگام خیس شدنش اصلا کافی نیست!

نوشته شده توسط البان

آموزش تعمیرات موبایل آکادمی البان

اگر گوشی شما در آب بیفتد چکار می کنید؟ همانطور که قبلا هم آموزش داده ایم یک سری اقدامات باید بعد از خیس شدن گوشی انجام داد. گذاشتن گوشی در برنج هم یکی از این موارد هست. اما نکته مهمی که خیلی ها به آن توجه نمی کنند این است که این کارها فقط مقدمه هستند و باز هم گوشی شما نیاز به توجه خواهد داشت. در ادامه البان بیشتر توضیح می دهد.

گوشی در برنج ، اِلـبان

در تعمیرات تخصصی موبایل برای گوشی آب خورده برنج اصلا کفایت نمی کند و نیاز به بررسی های بیشتری هست. ممکن است گوشی برای مدتی هم به خوبی و بدون مشکل کار کند، اما با یک به اصطلاح چکاپ می توان با خیال راحت تری از گوشی استفاده کرد. جالبه بدونید که آب خوردگی گوشی مشمول گارانتی هم نمی شود، از بس که می تواند باعث مشکلات عجیب و غریبی بشود!

کدام گوشی ها نیاز به توجه دارند

هنگام خریداری گوشی در مشخصات آنها بخشی وجود دارد که در رابطه با میزان ضد آب و ضد گرد و خاک بودن گوشی گفته می شود. این بخش به صورت دو حرف IP و یک عدد دو رقمی بیان می شود. هر کدام از این کاراکترها معنای خودش را دارند. انواع استانداردهای گوشی ضد آب را قبلا بیان کرده ایم و از تکرار آن در این پست پرهیز می کنیم.

androidpit-smartphone-on-fire-digidoki

اگر میزان آب خوردگی گوشی شما کمتر از حد تحمل ضد آبی آن بود نباید نگران باشید. اما اگر بیشتر بود حتما اقدام کنید و به گوشی خود رسیدگی کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تست های ضد آب بودن گوشی فقط برای آب خالص بیان می شوند. بنابراین ضد آب بودن گوشی شما به معنای ضد الکل بودن آن نیست و بافت و ساختار الکل به گونه ای است که می تواند به گوشی شما نفوذ کند. بنابراین برای ضدعفونی کردن گوشی خود به هیچ عنوان آن را در الکل فرو نبرید و یا الکل را به آن مستقیما اسپری نکنید

مروری بر اقدامات مورد نیاز بعد از خیس شدن گوشی

برای راحتی کار، به جای مراجعه به پست مربوط به خیس شدن گوشی، برایتان اینجا به صورت خلاصه می گوییم که چه اقداماتی لازم هست بعد از خیس شدن گوشی انجام دهید:

 • اولین اقدام خاموش کردن گوشی است.
 • اگر امکانش وجود دارد بلافاصله باتری گوشی را خارج نمایید.
 • بخش های بیرونی گوشی را تا جای ممکن خشک کنید.

گوشی در برنج ، اِلـبان

 • بدنه گوشی را به مدت 24 ساعت در برنج خشک (مثلا برنجی که مربوط به برداشت پارسال بوده) قرار دهید. (هنگام قرار گرفتن گوشی در برنج تا حد زیادی رطوبت داخل گوشی جذب برنج می شود، اما حتما از آلودگی گوشی اطلاع دارید، سعی کنید مقداری برنج در ظرفی بریزید که بعد بتوانید آن را دور بریزید)

گوشی در برنج ، اِلـبان

 • اگر برنج در دسترس نبود، از حرارت خیلی ملایم استفاده کنید. در این مورد اگر باتری درون گوشی قرار دارد خیلی احتیاط کنید تا گوشی از حدی داغتر نشود وگرنه خطر انفجار گوشی وجود دارد.

این اقدامات ذکر شده برای پیشگیری از بدتر شدن اوضاع هستند و همچنان اقدامات دیگری مورد نیاز هست.

گوشی در برنج پایان کار نیست، برنج غذا هست نه تعمیرکار گوشی!

آب فقط گوشی شما را خیس نمی کند که خشک کردنش کافی باشد. باید بدانید که آب چه بلایی سر گوشی شما می آورد. وقتی گوشی شما در آب می افتد و خیس می شود، با توجه به غلظت ناخالصی های آب و همچنین آلودگی های موجود رو و داخل گوشی، ممکن است رسوباتی در مدار و بُرد گوشی ایجاد شوند. باید این رسوبات را از بین برد وگرنه به مرور زمان یا به صورت آنی می توانند باعث آسیب دیدن گوشی و یا بخشی از مدار داخلی گوشی شود. بنابراین گمان نکنید که گذاشتن گوشی در برنج پایان کار هست و دیگر گوشی شما باید مانند روز اول کار کند.

گوشی در برنج ، اِلـبان

تمام اقدامات ذکر شده خوب هستند، اما کافی نیستند. گاهی ممکن هست حتی بعد از این اقدامات هم گوشی شما دیگر روشن نشود. ممکن هم هست که روشن شود اما شما از درون آن بی اطلاع هستید و همین بی اطلاعی باعث از کار افتادن همیشگی گوشی شما شود.

البان، اقدام نهایی بعد از خیس شدن گوشی

حتما گوشی را بعد از خیس شدن و انجام اقدامات ذکر شده به یک تعمیرکار مجرب و حرفه ای نشان دهید. چه گوشی روشن شود و چه خاموش بماند. ممکن است انجام ندادن یک کار ساده امروز باعث خرابی درست نشدنی در روزهای بعد شود.

تعمیرات موبایل اِلـبان

اگر تعمیرکار خوب نمی شناسید، یا وقت ندارید دنبال این گونه کارها بروید، جای درستی آمده اید. همین الان وارد سایت البان شوید و یک درخواست ثبت نمایید. کارشناسان البان با شما تماس گرفته و بعد از ارائه مشاوره رایگان، در صورت رضایت شما در محلی که می خواهید حاضر شده و گوشی شما را سرویس خواهند کرد. به این ترتیب هم گوشی خود را سالم کرده اید و هم نیازی به انجام کارهای اضافه و وقت گذاشتن نداشته اید.

درباره نویسنده

البان

2 دیدگاه

 • سلام من یک گوشی a20sدارم وقتی به اون الکل زدم دکمه پاورش خراب شده و دیر روشن میشه ایا اگر در برنج بگذارم خوب میشود

  • سلام
   متاسفانه خیر
   الکل بدلیل رقیقتر بودن از آب به خیلی از جاهای گوشی نفوذ می کند و حالت حلّال دارد و باعث ایجاد مشکل در گوشی می شود
   توصیه دارم یک درخواست رایگان ثبت کنید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند
   https://elbaan.com/repair/

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان و تعمیرات گوشی موبایل
ثبت درخواست رایگان