خیس شدن گوشی و کارهایی که باید بعد از آن انجام داد

خیس شدن گوشی | تعمیرات موبایل البان
نوشته شده توسط البان

یکی از مشکلات بزرگی که برای خیلی از کاربران رخ می دهد خیس شدن گوشی آنها است. گاهی این خیس شدن بسیار عمیق است و گوشی در آب فراوانی می افتد و گاهی هم خیلی جدی نیست. اما بهرحال باید در هر دو حالت اقداماتی انجام داد.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که گوشی ضد آب هم خیلی ضد آب نیست و در صورت خیس شدن این نوع گوشی های موبایل نیز بعضا باید به فکر تعمیر گوشی خود باشید. در ادامه بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد.

اولین اقدامات بعد از خیس شدن گوشی چه هستند؟

اگر بعد از خیس شدن موبایل بلافصله اقدامات لازم را انجام ندهید ممکن است به قیمت خاموشی و خرابی کامل گوشی تمام شود. کارهایی که باید انجام دهید را به ترتیب برایتان شرح می دهیم:

گام صفر: خاموش کردن بعد از خیس شدن گوشی 

اولین کاری که بلافاصله بعد از خیس شدن گوشی باید انجام دهید این است که آن را خاموش کنید. روشن ماندن گوشی می تواند باعث ایجاد اتصالاتی اضافه در مدار بورد گوشی شود که منجر به آسیب دیدن و خرابی بخش هایی از گوشی خواهد شد.

اگر گوشی شما قابلیت جداسازی باتری را هم دارد، آن را هم بهتر است که دربیارید و گوشی بدون باتری بماند.

گام اول: خشک کردن گوشی خیس شده

بعد از اینکه گوشی را خاموش کردین، حالا باید آن را خشک کنید. کاری کنید که گوشی کاملا خشک شود.

خیس شدن گوشی | تعمیرات موبایل البان

شاید یکی از گزینه های همیشگی و قدیمی برای خشک کردن ادوات الکترونیکی و مخصوصا گوشی استفاده از برنج باشد. گوشی را داخل برنج خشک برای مدت 24 ساعت رها کنید.

خیس شدن گوشی | تعمیرات موبایل البان

هرگز، تاکید می کنیم، هرگز برای خشک کردن گوشی از حرارت و سشوار برای مدت طولانی استفاده نکنید. حرارت اضافه خودش سبب خرابی گوشی خواهد شد.

تا زمانی که اطمینان کافی برای خشک شدن کامل گوشی پیدا نکرده اید کار دیگری انجام ندهید.

گام دوم: توجه و بررسی دقیق گوشی

حال که گوشی خیس شده شما کاملا خشک شده، می توانید مجدد آن را روشن کنید. اما اگر مایع ریخته شده روی گوشی دارای ناخالصی بوده، مثلا چای یا قهوه یا شربت بوده، دقت داشته باشید که کثیفی های روی گوشی برطرف شده باشند.

نفوذ این گونه مایعات داخل گوشی می توانند خیلی بیشتر از آب اذیت کننده باشند.

حال وقتی گوشی را روشن کردین، خیلی دقت داشته باشید که عملکرد آن مانند گذشته مانده باشد. هر گونه تغییری را باید جدی بگیرید. کند شدن، بیشتر گرم شدن و … تمام این موارد می توانید به این معنا باشند که روی برد گوشی سولفاته شده و باید بررسی عمیق تر و دقیق تری صورت گیرد.

اگر مایع ریخته شده شیرین یا نمکی است، خیلی احتیاط و دقت خود را بیشتر کنید.

حال اگر گوشی روشن نشد و یا مشکلاتی داشت، ادامه مطلب را بخوانید تا راه حل آن را هم برایتان توضیح دهیم.

خیس شدن موبایل هنگام تمیز کردن آن

این روزها به دلیل کرونا و آلودگی های محیطی افراد از اسپری های الکل استفاده می کنند. این الکل ها همانطور که برای پوست دستتان مضر هستند، برای گوشی شما خیلی بیشتر مضر هستند. یعنی اگر گوشی با الکل خیس شود خیلی وضع خراب خواهد شد.

خیس شدن گوشی | تعمیرات موبایل البان

نفوذ الکل به داخل گوشی یعنی احتمال خرابی صفحه نمایش، احتمال خرابی بلندگو و احتمال خرابی سایر جاهای گوشی. الکل یک حلال قوی است و می تواند اتصالات و بخش هایی از گوشی را از بین ببرد. بنابراین بسیار مراقب باشید که چگونه گوشی خود را با الکل تمیز می کنید.

نکته کلی این است که الکل را باید به دستمال اسپری کنید و دستمال نباید خیلی خیس باشد. آنگاه دستمال نم دار الکلی شده را روی گوشی بکشید.

مشکل صدا بعد از خیس شدن گوشی موبایل

با توجه به اینکه گوشی شما با چه نوع مایعی خیس شده است، ممکن است اتفاقات گوناگونی برایش بیفتد. اگر آب خالی باشد، وضع بهتر است اما درمورد مایعاتی که ناخالصی دارند و مخصوصا مایعاتی که شیرین یا شور هستند وضعیت متفاوت می شود.

یکی از مشکلات این نوع مایعات این است که توری های بلندگو و میکروفن پر می شوند. در این صورت حتی اگر مایع به داخل گوشی هم نفوذ نکرده باشد، بلندگو و میکروفن به شدت ضعیف می شوند. در این حالت باید گوشی را سرویس کنید.

آیا برای گوشی های ضد آب هم باید نگران باشیم

استانداردهایی برای ضد آب بودن گوشی ها بیان می شود، اما همگی در شرایط آزمایشگاهی تست می شوند و ممکن است شرایط واقعی با شرایط آزمایشگاه خیلی فرق کند.

مثلا در استخر که آب دارای کلر است و همین کلر و سایر ناخالصی ها می تواند خیلی اذیت کننده باشند.

یا اینکه به جای قرار گرفتن گوشی به آرامی در آب، گوشی با ضربه خیس شود و یا خیس شدن گوشی با پاشیدن پرفشار آب انجام گیرد و …

خلاصه به هوای اینکه گوشی تان ضد آب است آن را خیس نکنید و باز هم تمام مراقبت ها را داشته باشید.

نحوه سرویس کردن گوشی آب خورده 

حالا که گوشی شما خیس شده و بعد از خشک شدن و روشن کردن آن مشکلاتی می بینید باید در اولین فرصت گوشی را سرویس کنید. این کار برخی اوقات بدون باز کردن گوشی امکان پذیر است اما در اکثر مواقع باید که گوشی را کاملا باز کنید و سرویس کنید.

کاربران خیلی نمی توانند این کار را انجام دهند و این کار را اصلا توصیه هم نمی کنیم. باز و بسته کردن گوشی، هر چقدر هم که ساده باشد، دارای قلق هایی است و مهارت هایی می خواهد که یک اشتباه می تواند منجر به خرابی های جبران ناپذیر شود.

بهترین روش سرویس کردن گوشی موبایل

برای گوشی خیس شده شما بهترین و ساده ترین راهکار برای سرویس کردن آن البان است. کافی است یک درخواست رایگان در سامانه تعمیرات موبایل البان ثبت کنید.

کارشناسان با شما تماس می گیرن و راهنمایی کاملی به شما ارائه می دهند.

در گام بعدی گوشی برای سرویس و تعمیر به کلینیک ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید که ممکن است گوشی آب خورده خاموش با یکسری مشکلات روشن شود که باید مشکلات را یکی یکی رفع کرد.

مثلا ممکن است وای فای یا بلوتوث گوشی خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد. گوشی آب خورده مانند یک هندوانه در بسته است و تا وقتی روشن نشود نمی توان نظر قطعی و درستی داد.

اما تعلل نکنید و اگر گوشی شما هم خیس و خاموش شده است، همین الان یک درخواست رایگان ثبت کنید.

6 دیدگاه

  • سلام
   سشوار که بسیار کار بدی است، اگر آب گوشی را خراب نکرده باشد، سشوار حتما خرابش می کند
   کیسه برنج هم برای احتیاط کار بدی نیست، اما شاید کافی نباشد و حتما باید گوشی خاموش بوده و صبور باشید

 • سلام
  تصورم این بود که برنج برای خشک کردن موبایل شایعه است . ممنون از مطلب خوبتون

  • سلام
   البته که برنج به تنهایی کافی نیست و باید صبور باشید و گوشی کامل خشک بشه. ممکن هم هست که بعد از برنج هم نیاز به کارهای بیشتری هم باشد

دیدگاهتان را بنویسید