فیلترینگ اپل در امریکا هم قابل قبول نیست!

فیلترینگ اپل ، دیجی دکی
نوشته شده توسط البان

روز گذشته دادگاهی در یکی از ایالات امریکا علیه سیستم فیلترینگ اپل و یکه تازی اش در زمینه ارائه اپ و بستن شرکت های دیگر ارائه دهنده اپ، شرکت اپل را محکوم کرد و در دفاع اپل سیاستش مبنی بر ایجاد امنیت با محدود کردن کاربران در نصب اپ موافقت نکرد.

مطلب مرتبط: تعمیر آیفون

جریان فیلترینگ اپل چیست؟

همانطور که پیش از این نیز برایتان شرح دادیم، و احتمالا خودتان هم نظاره گر بوده اید، شرکت اپل به دلایل رعایت نشدن سیاست های امنیتی و مالی اش در زمینه ارائه اپ بسیاری از اپ های ایرانی و در واقع گواهی شرکت های اینترپرایز ارائه برخی اپ ها را مسدود کرد. این فیلترینگ اپل در ایران که خیلی مشکلات ایجاد کرده، حال دادگاهی در امریکا نیز به دلیل مونوپولی خواندن این کار اپل و تناقض آن با قوانین کشور، این اقدام شرکت اپل را محکوم کرده است!

فیلترینگ اپل ، اِلـبان

اپ های پولی و اپ هایی که دارای تراکنش مالی داخلشان هستند، برای ارائه شدن در اپ استور باید مبالغی به اپ استور بپردازند. شرکت های ایرانی این امکان را ندارند و بنابراین از طرق دیگری اپ خود را ارائه داده اند. مدتی بدون مشکل کار می کردند، تا اینکه اپل متوجه شد و گواهی شرکت اینترپرایزی که پشت این اپ ها بود را باطل کرد و شرکت ها و مردم را به دردسر انداخت.

حکم دادگاه علیه اپل و جوابیه اپل

دادگاه در امریکا این مبالغ دریافتی از جانب اپل را زیاد توصیف کرده و گفته که اینکه اپ ها راه دیگری برای ارائه شدن ندارند، اصلا مطلوب نیست و باعث می شود تا اپل هر چقدر که می خواهد پول بگیرد و برای خودش تعرفه ببندد. از سویی فیلترینگ اپل نیز اصلا کار جالبی نیست!

مطلب مرتبط: آموزش ساختن اپل آیدی به صورت کاملا رایگان

اما شرکت اپل هم برای کار خودش دلایلی دارد و این دلایل اگرچه هنوز مورد تایید قرار نگرفته اند، اما قابل تامل هستند. شرکت اپل مدعی است که این کار آنها در وحله اول به نفع خود کاربران اپل هست. آنها مطمئن هستند که اپی که نصب می کنند بودن مشکل بوده و از تمام فیلترهای امنیتی و … عبور کرده اند تا به دست آنان برسد. از طرفی می گوید که هزینه و تعرفه دریافتی اش مبلغ قابل توجهی نمی شود و این مبلغ نیاز هست تا اپ نویسان بیشتر در کار خودشان دقت داشته باشند و باگ های کمتری داشته باشند.

فیلترینگ اپل ، اِلـبان

شرکت اپل همچنین می افزاید که مبالغ دریافتی اش در برابر مبالغ دریافتی گوگل برای اپ های اندرویدی بسیار ناچیز است، اما چرا هیچکس به او چیزی نمی گوید؟ ضمن آنکه اپل از اپ های رایگان هیچ پولی دریافت نمی کند و این نوسندگان هستند که تعیین می کنند چه فشاری به کاربران برای خرید اپ وارد آید! شرکت اپل در انتهای بیانیه اش به ایمن و مطمئن بودن اپ استور خودش می بالد و آن را امن ترین معرفی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید