مضر بودن آهنربا برای وسایل مورد استفاده ما از زمانی نشأت می گیرد که تلویزیونها و مانیتورهای لامپ تصویری استفاده می شده اند. اگر به این وسایل آهنربا نزدیک می شد تصویرشان بهم می ریخت. رنگها به هم می ریخت و تصویر خراب می شد. دلیلش هم این است که در آن سیستم نمایشگرها تصویر به واسطه عبور نور از یک دالان مغناطیسی ایجاد می شد.

tv-crt-digidoki

عملکرد نمایشگر لامپ تصویر، اِلـبان

magnet-tv-digidoki

اثر آهنربا روی نمایشگر لامپ تصویری، اِلـبان

اما امروزه دیگر خبری از لامپ تصویر نیست و نمایشگرها ال سی دی (LCD) و ال ای دی (LED) شده اند و تصویر با نزدیک شدن میدان مغناطیسی خارجی خراب نمی شود.

اما، آیا موبایل ما به واسطه نزدیک شدن به آهنربا خراب نمیشود؟

در مورد تصویر، همانطور که بالا توضیح دادم آهنربا مشکلی ایجاد نمی کند. اما به بخشهای دیگر گوشی چطور؟ هارد یا حافظه گوشی از نوع مدل فلشها است و به واسطه آهنربا و میدان مغناطیسی آسیبی نمی بیند، هرچند که این مسئله در مورد هاردهای رایانه و لپتاپ (در صورتی که اس اس دی نباشد) صادق نیست و میدان مغناطیسی روی آن اثر منفی می گذارد.

magnet_compass-digidoki

تاثیر آهنربا بر قطب نما، اِلـبان

گوشیهای امروزی از سیستم قطب نمایی و تعیین مکان بهره می برند، همانطور که یک قطب نمای معمولی به واسطه نزدیکی به میدان مغناطیسی اشتباه عمل می کند، این مسئله در گوشی نیز وجود دارد و نزدیکی آهنربا باعث مختل شدن سیستم جانمایی و قطب نمای گوشی می شود.

از دیگر مسائل حائز اهمیت در گوشیها، دوربین آنها است. دوربینهایی که به طور خودکار عمل فوکس کردن را انجام می دهند تحت تاثیر میدانهای مغناطیسی درست عمل نمی کنند.

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، شرکت سامسونگ مدعی است که آهنربا بر روی سیستم NFC نیز تاثیر منفی می گذارد.

در نتیجه هنگام استفاده از دوربین، قطب نما و جانمایی گوشی حتما آهن ربای قوی را از گوشی دور کنید، اگر محافظ گوشیتان نیز دارای آهن ربای قوی است بهتر است هنگام استفاده از این عملکردها برای نتیجه دقیقتر، گوشی را از جلدش خارج نمایید. در صورت نزدیک کردن یک آهن ربای قوی به گوشی نیز، ممکن است بخشهای آهنی داخل گوشی نیز خاصیت آهن ربایی پیدا کنند و مشکلات ذکر شده در بالا به صورت پیوسته و دائمی در گوشی بماند.

بخش های صوتی گوشی (میکروفن و بلندگو) نیز دارای آهنربای کوچکی هستند. چنانچه آهنربایی به این بخش ها نزدیک شود می تواند در کیفیت صوت ارسالی و دریافتی تاثیر نامطلوب بگذارد.

یک آزمایش کوچک

درمورد تاثیرات منفی آهنربا روی جانمایی می توانید یک تست ساده کوچک انجام دهید. در جایی که جهت های جغرافیایی را می دانید، از آن استفاده کنید. بررسی کنید آنچه شما می دانید و آنچه گوشی به شما نشان می دهد چه تفاوت هایی دارند. اگر فرقی نمی کردند و گوشی درست عمل می کرد، آهنربای مورد استفاده شما آنقدر قوی نیست که سیستم جانمایی گوشی شما را مختل کند، اما اگر نتایج دارای تناقض بود، در استفاده همزمان از آهنربا و جا نما دقت کنید چون ممکن است همراه با خطا باشد!

برطرف کردن مشکل

چنانچه حس کردین که گوشی شما دچار اختلال شده و نیاز به مشاوره دارید و یا گوشی تان نیاز به تعمیرات دارد، اصلا نگران نباشید. با سامانه تعمیرات گوشی دیجی دُکی علاوه بر استفاده از مشاوره رایگان تلفنی، در صورت نیاز می توانید گوشی خود را به سادگی تعمیر نمایید!