مشاوره رایگان و تعمیرات گوشی موبایل
ثبت درخواست رایگان

سامانه تعمیرات موبایل البان با ایاب و ذهاب رایگان

انتقال مالکیت در طرح رجیستری حتی وقتی فروشنده این کار را نکرده باشد

انتقال مالکیت دیجی دکی
نوشته شده توسط البان

آموزش تعمیرات موبایل آکادمی البان

بلاخره بعد از سال ها تلاش دولت های پیشین، طرح رجیستری برای گوشی های همراه فعال شد و به داستان تقریبا ده ساله قاچاق گوشی به نوعی پایان داد. اما این طرح رجیستری نیاز به آموزش های خاص خودش را دارد که کم و بیش از طریق همین بلاگ آنها را برایتان شرح داده ایم. در این پست می خواهیم در رابطه با نحوه انتقال مالکیت هنگام خرید و فروش گوشی های دست دوم توضیحاتی ارائه دهیم، حتی وقتی فروشنده صاحب گوشی نباشد.

در هنگام خرید گوشی دست دوم علاوه بر مسائلی که در گذشته برایتان شرح داده ایم، لازم هست از این به بعد برای گوشی هایی که در ابتدا در زمان اجرای طرح رجیستری خریداری شده بودند، از لحاظ رجیستر بودن هم کنترل کنید. این کنترل شامل دو مورد می شود اول اینکه گوشی رجیستر شده باشد، که از طرق مختلفی که گفته ایم و یا انداختن سیم کارت و استفاده کردن از آن قابل کنترل است و دیگری بحث انتقال مالکیت گوشی در طرح رجیستری است.


مرتبط: نکات مهم در خرید گوشی دست دوم


اگر مستقیما از صاحب گوشی، گوشی را خریداری می کنید که همان موقع از او بخواهید قبل از در آوردن سیم کارتش از طریق سامانه همتا و یا با شماره گیری *7777# گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کند و باتوجه به دستورات ذکر شده روند کار را ادامه دهد. اما اگر از یک مغازه دار یک گوشی دست دوم را تهیه می کنید، ممکن است صاحب گوشی نباشد و یا گوشی با سیم کارت صاحب مغازه رجیستر نشده باشد! نگران نباشید، برای این مورد هم امکاناتی فراهم شده است.

برای این منظور به ترتیب زیر اقدام می کنیم:

وارد سایت همتا به نشانی http://hamta.ntsw.ir/ بشوید

در این سایت یا باید ثبت نام کنید و یا می توانید با شماره موبایل و رمزی که به آن شماره موبایل ارسال می شود وارد شوید.

در ستون سمت راست سایت بخشی تحت عنوان وضعیت شناسه دستگاه (IMEI) وجود دارد. آن را انتخاب کنید

انتقال مالکیت اِلـبان

در صفحه جدید شناسه گوشی مورد نظر (با توجه به بحث اینجا گوشی دست دوم خریداری شده) را وارد کنید. اگر گوشی قبلا رجیستر نشده باشد، چیزی برای نمایش وجود نخواهد داشت.

بعد از وارد کردن شماره شناسه، شماره آخرین سیم کارتی که با این شناسه در سامانه رجیستر شده است نمایش داده خواهد شد. می توانید شماره را برداشته و به صاحب قبلی تماس بگیرید و از او بخواهید تا انتقال مالکیت بدهد.


مرتبط: کنترل کردن رجیستر بودن گوشی چگونه است؟


اما نکته مهم این است که این شناسه نباید در کارتابل شخص دیگری وارد شده باشد، وگرنه در این بخش چیزی نشان داده نخواهد شد. استفاده دیگری هم که در این سامانه می توانید داشته باشید، امکان دیدن تمام نقل و انتقالات پیشین گوشی است! در بخش سوابق انتقال مالکیت

در زندگی با موبایل باید نسبت به مسائلی که پیرامون ما رخ می دهند، مخصوصا مسائلی که مستقیما با موبایل ارتباط دارند حساس باشیم و با داشتن اطلاعات کافی بتوانیم جلوی زیان و ضرر را بگیریم. البان برایتان در این رابطه تا جای ممکن خواهد گفت.

درباره نویسنده

البان

14 دیدگاه

 • سلام.اگه تغیر مالکیت گوشیو انجام نداده باشی و دیگه به فروشنده گوشی یا اون سیم کارتی که صاحبه گوشیه دسترسی نداشته باشی راهی هست که تغیر مالکیت انجام بشه؟؟

  • سلام زنگ بزن همتا شماره خودت و اون طرف رو با سریال گوشی بده بگو تشکیل پرونده برام بده حتما با خط رو گوشیت برو کارتابل همتا و شماره سیم کارت بزن ثبت نام کن بعد با همون خط وگوشی انجام بده شماره کاملش رو بهت میده اگه باخود گوشی نری سه رقم وسطش رو نشون نمیده بعد زنگ بزن برات انتقال مالکیت بده اش اگه نداد زنگ بزن همتا بگو باهام همکاری نمی کنه. مثل خودم تشکیل پرونده بده کد پیکری هم برات می اد

 • سلام.من یه گوشی خریدم.مالک قبلی الان شهر دیگه ای و من با گوشی یه شهر دیگه
  چجوری انتقال مالکیت بدم.درصورتی که از هم دور هستیم

  • سلام
   به صاحب قبلی گوشی بفرمایید تا بروند داخل سامانه همتا، با شماره تماس قبلیشون وارد سایت بشن. در این سایت گوشی هایی که روی گوشی ایشان رجیستر شده، نمایش داده می شود. به او بگویید تا از طریق همین سایت گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کرده و رجیستری را به شما انتقال دهند

 • سلام
  ببخشید اگر گوشی خریده باشیم ولی انتقال مالکیت انجام نداده باشیم و فروشنده هم در دسترس نباشد (در اروپا هست) چگونه انتقال مالکیت انجام دهیم؟؟

  • سلام
   صاحب قبلی گوشی باید از طریق سامانه همتا اقدام کند
   وارد سایت همتا شود و از بخش گوشی هایی که در مالکیت اوست آن گوشی را که به شما فروخته انتقال مالکیت بدهد

 • سلام دوستان آقا ناموسن یکی منو راهنمایی کنه من یه گوشی گرفتم ومتاسفانه گوشی رو با سیم کارتی فعال کردم که ب اسم خودم نبود الان سیم کارتو سوزونده و هرچی زنگ میزنم جواب نمیده منم میخوام گوشیمو عوض گنم میگن تا اون سیم کارت نباشه غیرممکنه حالا نمیدونم چه خاکی توسرم کنم توروجون عزیزتون هرکی راه حلی داره بهم بگه

 • سلام
  لطفا راهنماییم کنید
  یه اس ۹پلاس کار کرده خریدم دو ماه پیش
  نصف مبلغرو نقد نصفشم با دو فقره چک دادم
  گفتن انتقال مالکیت بعد وصول چکها انجام میشه
  بعد وصول چکها الان میگن وضعیت مالکیت سفیده ولی به فروشنده گوشی دسترسی نداریم همونطور استفاده کنید.چیکار کنم؟با همتا هم میردم شماره رو ناقص میاره
  لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   اگر الان می تونید بدون مشکل از گوشی استفاده کنید که کاری لازم نیست بکنید
   اما اگر مشکل رجیستری دارد، باید که فروشنده برایتان کاری کند، او متعهد بوده انتقال مالکیت گوشی را انجام دهد. در حال حاضر قوانین هم خیلی سخت شده و رجیستری مسافری هم فقط توسط مسافر در لحظه ورود به کشور امکان پذیر است.
   سعی کنید فروشنده را به هر نحوی پیدا کنید

 • سلام من چندروزپیش ازیک نفرگوشی خریدم ازطریق سایت دیوار باهم اشنا شدیم برام انتقال مالکیت داده اما کارتنش روبهم نداده والانم هم منوتهدید میکنه. ایامیتونه با کارتن گوشی ازمن شکایت کنه وادعای مالکیت داشته باشه؟

  • سلام
   نداشتن کارتن گوشی میتونه دردسر ساز باشه، اما اگر انتقال مالکیت به صورت کامل انجام شده باشد، بعید هست بتونه کاری کند.
   اگر واقعا انتقال مالکیت به صورت کامل انجام شده و الان مشکلی از لحاظ رجیستری ندارید، مشکلی پیش نخواهد آمد

دیدگاهتان را بنویسید