داغ شدن گوشی چرا رخ می دهد و چگونه باید جلوی آن را بگیریم

داغ شدن گوشی | تعمیرات موبایل
نوشته شده توسط البان

داغ شدن گوشی یکی از مواردی است که این روزها سوالات زیادی پیرامون آن در سامانه تعمیرات البان و در سوالات مشاوره رایگان البان در پیج اینستاگرام البان پرسیده می شود.

در این مقاله سعی داریم در رابطه با دلایل مختلف آن و اینکه آیا نیاز به تعمیر گوشی وجود دارد یا خیر برایتان بگوییم. در مقالات دیگری هم سعی خواهیم کرد تا در مورد هر یک مفصل تر مطالبی بگوییم.

دلایل داغ شدن گوشی چه می توانند باشند؟

دلایل زیادی برای داغ شدن گوشی وجود دارد، که البته برخی از آنها کاملا طبیعی هستند و نباید نگرانشان شوید و اما برخی نیاز به رسیدگی دارند و باید حواستان را جمع کنید.

پردازش زیاد

اگر در حال بازی کردن با گوشی هستید، یا گوشی در حال آپدیت شدن است، قطعا دمای آن بالا خواهد رفت. تنها راه تبادل حرارت پردازش های سی پی یوی گوشی بدنه آن است. نه فنی در گوشی وجود دارد و نه هیت سینک خاصی، و همه چی از بدنه گوشی انجام می شود.

داغ شدن گوشی | تعمیرات موبایل

وقتی پردازش زیاد باشد، رم و سی پی یو به شدت فعال می شوند و این فعالیت سبب داغ شدن این قطعات می شود. این حرارت باید به بیرون تبادل شود، که این پدیده از طریق بدنه رخ می دهد.

بنابراین اگر گوشی در حال کار است و داغ می شود و کار سنگینی هم هست، نگران داغ شدنش نشوید، اما اجازه دهید که تبادل حرارتی به خوبی انجام شود، یعنی اگر روی گوشی قابی دارید که اجازه نیم دهد حرارت به بیرون منتقل شود، آن را بردارید تا کار گوشی تمام شود.

داغ شدن گوشی به خاطر اینترنت

وقتی از اینترنت سیم کارت استفاده می کنید، داغ شدن گوشی امری طبیعی است. مخصوصا در مواقعی که پوشش خوبی ندارید. اگر اینترنت را هات اسپات کنید، که در این صورت داغی خیلی بیشتر هم خواهد شد و باتری گوشی نیز بسیار استفاده می شود که اصلا توصیه به این کار نمی کنیم.

اگر بازی آنلاین هم بکنید، که در این صورت علاوه بر پردازش، اتصال به اینترنت هم هست و هر دوی این موارد باعث داغ شدن گوشی می شوند.

داغ شدن گوشی به خاطر شارژ شدن

وقتی گوشی در حال شارژ شدن است، جریان زیادی به آن وارد می شود. در این حالت اصطلاحا باتری در استرس ولتاژی قرار می گیرد و دمای آن بالا می رود. باتری یکی از المان های دیگری است که در مواقعی خاص داغ می شود.

داغ شدن هنگام شارژ گوشی امری است طبیعی، اما در این هنگام نباید با گوشی کارهای پر پردازش انجام دهید، تا گوشی خیلی بیش از اندازه داغ نشود. داغ شدن اگر از حدی بیشتر شود، در بسیاری از گوشی ها ارور می دهد و اگر هم ارور ندهد، ممکن است به قیمت آتش گرفتن و انفجار باتری گوشی تمام شود.

داغ شدن گوشی | تعمیرات موبایل

نکته دیگر در زمان شارژ برای گوشی های فست شارژ است. در این گوشی ها جریان زیادی از آداپتور و خود گوشی عبور می کند، بنابراین این افزایش دما هم در گوشی دیده می شود و هم در شارژر. سعی کنید اگر گوشی شما هم فست شارژ است، اصلا هنگام شارژ شدن، از آن استفاده نکنید.

بنابراین خیلی مراقب باشید که وقتی گوشی شما به شارژ است در جای مناسبی قرار گرفته باشد. زیر بالش، لای مبل و زیر پتو از جمله جاهای بسیار خطرناک هستند که ممکن است به قیمت یک آتش سوزی و حتی خطر جراحت برای شما تمام شود.

داغ شدن گوشی به دلیل خراب بودن باتری

وقتی باتری گوشی خراب باشد، خیلی زود خالی می شود و تعداد دفعاتی که باید باتری را شارژ کنید بیشتر می شود. همین امر به نوعی باعث بیشتر داغ شدن گوشی می شود. در عین حال، خود باتری هم ممکن است خود به خود داغ شود و در کل باعث داغ شدن گوشی شود.

مسیریابی و استفاده نادرست از گوشی

یکی از بیشترین کاربردهای امروز گوشی، استفاده از قابلیت مسیریابی آن است. در این حالت هم گوشی باید به اینترنت وصل باشد و هم صفحه اش دائما روشن است و هم دستیار صوتی به شما مسیر را می گوید از طرفی هم گوشی مدام مسیرها را پردازش می کند و بهترین مسیر را به شما می گوید.

بنابراین در این حالت گوشی خیلی داغ می کند و اگر شما گوشی را در جای صحیحی قرار ندهید و یا از آن در حالت شارژ استفاده کنید، آن وقت این داغ شدن بیشتر هم خواهد شد.

مراقب باشید که نور آفتابی که از پشت شیشه ماشین به گوشی شما می خورد به شدت آن را می تواند داغ کند. این داغ شدن حتی برای گوشی های خاموش هم خطرناک است چه برسد به گوشی که در حال کار است.

داغ شدن گوشی | تعمیرات موبایل

خلاصه مراقب باشید که در ماشین گوشی خود را در کجا قرار می دهید و اگر مجبور هستید از آن در این شرایط استفاده کنید سعی کنید در مسیر باد بیرون یا باد کولر باشد تا بهتر خنک شود.

از رها کردن گوشی و پاوربانک و هرچیزی که باتری شارژی لیتیوم یونی دارد، داخل ماشین در تابستان هم به شدت پرهیز کنید که کاری بسیار خطرناک است و ممکن است به قیمت آتش گرفتن خودروی شما تمام شود.

فعال بودن امکانات مختلف گوشی

اگر از بلوتوث، وای فای، NFC و سایر امکانات گوشی استفاده نمی کنید، آنها را خاموش کنید. روشن بودن هر یک از اینها سبب مصرف باتری از یک طرف و داغ شدن گوشی از طرف دیگر می شود.

برای داشتن گوشی سالم و باتری سالم توصیه ما این است که وقتی از قابلیتی استفاده نمی کنید، آن را خاموش نگه دارید. یکی از مواردی که خیلی از اوقات افراد فراموش می کنند که خاموش کنند، هات اسپات است که باتری زیادی هم مصرف می کند و روشن ماندنش سبب داغ شدن خیلی زیاد می شود.

در چه مواردی باید داغ شدن گوشی را جدی بگیریم و برای تعمیر گوشی اقدام کنیم؟

تا به اینجا تقریبا مواردی که از داغ شدن گوشی گفتیم، مواردی طبیعی هستند که خیلی لازم نیست کاری انجام دهید و این مدل داغ شدن امری طبیعی است. فقط وقتی علم داشته باشید، اجازه نمی دهید دما از حدی بالاتر رود و اگر هم رفت، باید مراقب باشید و از خراب شدن گوشی پیشگیری کنید.

اما مواردی هم هستند که باید نسبت به آنها حساس باشید و در صورت مشاهده به فکر تعمیر گوشی و رفع مشکل باشید. برخی از آنها را در ادامه برایتان می گوییم.

خراب بودن باتری

خراب بودن باتری علاوه بر داغ کردن گوشی خیلی اذیت های زیاد دیگری برای کاربر ایجاد می کند. سعی کنید وقتی باتری گوشی یا هر دستگاه دیگری خراب می شود، به فکر تعویض آن بیفتید. اینکه مجبور باشید تقریبا همیشه گوشی را در شارژ نگه دارید، سبب می شود که دمای گوشی بسیار بالا برود و خطرناک خواهد بود.

داغ کردن گوشی بدون هیچ گونه پردازشی

اگر کار خاصی با گوشی نمی کنید و دما گوشی بالا می رود، آن موقع باید نگران شوید. نگران یعنی باید بررسی کنید که چرا گوشی داغ کرده و چه عاملی این موضوع را ایجاد کرده.

شاید بخش مدیریت باتری در تنظیمات گوشی یکی از مهم ترین بخش هایی باشد که به شما نشان می دهد چه چیزی از باتری بیشتر استفاده کرده است. استفاده بیشتر از باتری یعنی پردازش بیشتر و اینها همگی یعنی داغ شدن گوشی.

داغ شدن گوشی | تعمیرات موبایل

اگر دیدین همه چیز نرمال است و همچنان گوشی داغ می کند، باید به واحد تعمیرات گوشی خود را نشان دهید تا از لحاظ سخت افزاری هم بررسی شود.

هک شدن گوشی

برخی اوقات شما با گوشی کار نمی کنید، اما گوشی پردازش زیادی می کند. در این موارد ممکن است گوشی شما هک شده باشد و یا یک ویروس روی گوشی مشغول انجام فعالیت های نادرست باشد.

بعضا برخی هکرها گوشی شما را با نرم افزارهای مختلف هک می کنند و از گوشی شما به عنوان ماینر رمزارز استفاده می کنند. در این حالت هم باتری گوشی شما خیلی زود تمام می شود و هم گوشی تون به شدت داغ می کند.

پیام خطای دمای گوشی های سامسونگ درحال شارژ

برخی از گوشی های سامسونگ مانند A50 دارای مشکلی هستند که هنگام شارژ پیام خطا در رابطه با زیاد شدن دما می دهند و مانع از شارژ شدن گوشی می شوند. در این حالت باید مشکل برطرف شود.

این حالت یک راهکار سخت افزاری دارد که البان می تواند مشکل آن را برایتان رفع کند.

بهترین روش تعمیر این مشکل گوشی چگونه است؟

اگر گوشی شما هم داغ می کند و تمام راهکارهای گفته شده را انجام دادین و مشکل حل نشده، احتمالا نیاز به کمک بیشتری خواهید داشت. البان به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

مشاوره رایگان

ما در البان سعی داریم در ابتدا با مشاوره رایگان مشکل گوشی را برطرف کنیم. برای دریافت مشاوره رایگان از چند روش می توانید اقدام کنید.

 • اولین کار این است که در پایین همین پست مشکل و سوال خود را به صورت کامنت بپرسید. کارشناسان سوال شما را بررسی کرده و راهنماییتان خواهند کرد.
 • روش بهتر این است که پیج البان در اینستاگرام را دنبال کنید و از طریق دایرکت سوال خود را بپرسید. در دایرکت کارشناسان گام به گام شما را راهنمایی خواهند کرد و امکان ارسال عکس و تصویر و فیلم را هم خواهید داشت. (پیج البان در اینستاگرام: elbaancom)
 • گزینه آخر که در بخش بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد این است که یک درخواست رایگان ثبت کنید تا کارشناسان در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

داغ شدن گوشی | تعمیرات موبایل

درخواست تعمیرات موبایل

اما اگر کار با مشاوره اینها حل نمی شود و مطمئن هستید که باید کار تعمیراتی روی گوشی انجام شود یا مایل هستید تا کارشناسان البان با شما تماس گرفته و راهنماییتان کنند، باید یک درخواست رایگان ثبت کنید تا در اولین فرصت برای تعمیرات موبایل با شما تماس گرفته شده و مشاوره های لازم داده شود. برای ثبت درخواست رایگان کافی است:

 • وارد سایت www.elbaan.com شوید
 • گزینه ثبت درخواست را انتخاب کرده و سپس مدل گوشی و نوع خرابی را انتخاب کنید. در انتها نام و شماره تماس خود را وارد کنید.
 • در ساعات کاری مجموعه، یک تکنسین از البان با شما تماس می گیرد. شما را اهنمایی می کند، سوالاتی می پرسد تا مشکل دقیقا برایش معلوم شود. اگر واقعا نیاز به تعمیرات باشد، با شما هماهنگی ها برای کار تعمیرات انجام خواهند شد.
 • مشکل گوشی شما برطرف شده و با توجه به نوع کاری که انجام شده حداقل یک ماه گارانتی تعمیرات خواهید داشت. به علاوه عضو باشگاه مشتریان البان می شوید و از هدایا و تخفیفات ویژه ای برخوردار خواهید شد.

12 دیدگاه

 • سلام.
  من یه گوشی پوکو تازه خریدم اما به شدت داغ میکنه. در مورد تعمیر گوشی poco میشه راهنمایی ام کنید؟
  ایا مشکل نرم افزاری هست و یا سخت افزاری؟

  • سلام
   در تنظیمات گوشی چک کنید که گزینه NFC خاموش باشد. وقتی هم امکاناتی نظیر بلوتوث، وای فای، هات اسپات و … استفاده نمی کنید، آنها را خاموش کنید تا هم مصرف باتری کمتر شود و هم گوشی داغ نکند

 • ممنونم از شما بایت پستتون واقعا این مشکل رو داشتم حتما از این به بعد رعایت میکنم

 • سلام . ممنون بابت راهنمایی هاتون من گوشیم خیلی داغ میکرد که به لطف شما و راهنمایی تون مشکلم حل شد

  • سلام
   خوشحالیم که مشکلتون حل شده 🙂
   از شما دعوت می کنیم با فالو کردن پیج البان در اینستاگرام علاوه بر دیدن مطالب آموزشی زیاد، می توانید سوالات خودتان را نیز از طریق پیام دایرکت و به صورت رایگان برطرف کنید
   پیج البان: https://www.instagram.com/elbaancom/

  • سلام
   خواهش می کنم
   البته که باید نگران بود و مراقب
   یعنی هنگام شارژ تا جای ممکن از گوشیتون استفاده نکنید و مراقب باشید که این داغ شدن می تواند در شرایطی مانند قرار گرفتن گوشی زیر بالشت و پتو یا افتادن لابلای مبل موجب آتش سوزی شود

 • سلام، وقت به‌خیر.
  من یه Mate 10 دارم که وقتی بازی می‌کنم خیلی داغ می‌شه. از کجا می‌تونم مطمئن شم که طبیعیه دماش؟

  • سلام
   وقت شما هم بخیر
   در هنگام بازی مخصوصا اگر با اینترنت باشد، داغ کردن امری است طبیعی
   اگر در حالتی که از گوشی استفاده خاصی نمی کنید داغ شود، آن موقع باید نگران شوید

 • سلام خسته نباشین
  گوشی من صدای رفت قطع شده اما چطور میشه اسپیکر و صدای زنگ و صحبتهای تلگرام و تمام صداها رو دارم فقط تلفنم زنک میخوره صدای رفت قطع میشه با تشکر

  • سلام
   وقت بخیر
   اگر منظورتون میکروفن هست، میکروفن مکالمه با میکروفن حالتی که روی آیفون گذاشته باشید یا وویس ارسال کنید متفاوت است. گوشیتون باید بررسی بشه
   در سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی https://elbaan.com/repair/ یک درخواست ثبت کنید تا کارشناسان البان با شما تماس گرفته و به صورت رایگان راهنماییتون کنند

دیدگاهتان را بنویسید