با پیشرفت هر روزه و به روز شدن سایتهای موبایلی اپراتورها، سرعت اینترنت نیز رو به افزایش است. برای اینترنت های نسل ۴ و ۴.۵ دیگر نمی توان از سیم کارتهای قدیمی استفاده کرد و همانطور که اپراتورها نیز مدام اطلاع رسانی می کنند باید سیم کارت را با یوسیم تعویض نمود.


مرتبط: اینترنت نسل 4 و 4.5 چیست؟


اما مشکلی که خیلی از افراد با آن مواجه می شوند این است که بعد از تعویض سیم کارت نمی توانند به اینترنت خط وصل شوند و مدام ناراحتی کرده و برخود لعن می کنند که اینترنت سریعتر میخواستی چکار! البته این تعویض سیم کارت به نوعی اجباری است و درصورت تعویض نکردن اختیاری بالاخره اپراتور طی زمانبندی خودش سیم کارت قدیمی شما راخواهند سوزاند تا یک یوسیم بگیرید.

چنانچه یوسیم شما همچنان غیر فعال است، باید ابتدا خود یوسیم را فعال کنید و بعدا می توانید از اینترنت آن بهره ببرید. پست فعالسازی یوسیم آموزش کاملی برای فعال کردن یوسیم هر سه اپراتور را دارد

irancell-usim-DigiDoki

یوسیم ایرانسل، اِلـبان

پس همانطور که گفتم مجبور هستید سیم کارتتان را به یوسیم تعویض نمایید. اما حالا که نمیتوانید به اینترنت وصل شوید چه کار یا کارهایی باید انجام داد. از آنجا که برای هر اپراتور سیستم عملکردی متفاوت است کارهای مربوط به هر اپراتور را به تفکیک برایتان ذکر خواهم کرد:


مرتبط: تعرفه رومینگ اپراتورها چقدر است؟


ابتدا به بخش اینترنت خط یا Cellular Data در گوشیتان و بخش تنظیماتش وارد شوید. باید یک ای پی ان (APN) جدید بسازید.

دارندگان سیم کارتهای همراه اول:

دوستانی که از خدمات همراه اول بهره می گیرند وقتی به بخش ساخت ای پی ان وارد شدند، یک ای پی ان با نام mcinet باید بسازند، این اسم را هم برای نام ای پی ان و هم در فیلد خالی جلوی APN باید بنویسید و سایر بخشها را خالی بگذارید.

اگر اینترنت خط شما فعال نشد، باید آن را با اقدامی دیگر فعال کنید. یا اپ همراه من را نصب کنید و از طریق آن اقدام به فعالسازی اینترنت نوترینو کنید و یا کد دستوری *10*231# یا با ارسال پیامک به شماره 8088 اینترنت خود را فعال نمایید.

دارندگان سیم کارتهای ایرانسل:

این دسته از دوستان در بخش تنظیمات مربوط به APN جدید باید نام Irancell-Internet و در فیلد جلوی APN، باید mtnirancell را بنویسند. اگر باز هم متصل نشدید موارد دیگری را هم در نتظیمات مربوطه وارد نمایید: برای پراکسی 10.131.26.138 و برای پورت 8080 را بنویسید.

اگر باز هم مشکل داشتین، کد دستوری *555*4*2# را شماره گیری نمایید.

دارندگان سیم کارتهای رایتل:

این عزیزان هم همچون عزیزان همراه اولی اقدام نمایند و به جای mcinet باید از rightel استفاده نمایند.

اما چنانچه همه این اقدامات را انجام دادید اما باز هم گوشی شما به اینترنت خط متصل نشد، اصلا نگران نباشید، کافیست در بخش مشاوره رایگان تلفنی اِلـبان ثبت درخواست نمایید تا مشاورین ما به صورت کاملا رایگان با شما تماس گرفته و راهنماییتان نمایند.

نکته آخر اینکه صرفا گرفتن یوسیم به معنای داشتن اینترنت نسل ۴ و بالاتر نخواهد بود، همانطور که قبلا هم گفتم اولا نوع و میزان پوشش اپراتور شما در منطقه مورد استفاده تان و ثانیا قابلیتهای گوشیتان نیز مهم هستند!