گرانی گوشی به دلیل طرح رجیستری کذب محض بود

گرانی گوشی دیجی دکی
نوشته شده توسط البان

اگر از بعد از آغاز طرح رجیستری یعنی 14آذرماه به بازار موبایل برای خرید گوشی رفته باشید، احتمالا صحبت های خاصی در این زمینه شینده اید. اینکه فروشنده به شما بگوید گوشی رجیستر شده می خواهی یا بدون رجیستری؟ و دلیل گرانی گوشی های خود را طرح رجیستری بیان می کنند. اما داستان چیز دیگری است و این صحبت ها و قیمت ها درست نیستند.


گارانتی داشتن گوشی به معنای رجیستر بودن آن نیست


گوشی موبایل و طرح رجیستری

اساسا با آغاز طرح رجیستری، گوشی بدون رجیستری برای برندهایی که شامل این طرح شده اند از جمله اپل، ال جی، بلک بری، موتورولا و گوگل پیکسل معنایی ندارد. از طرفی همزمانی تقریبی آغاز طرح رجیستری و نواسانات قیمت ارز، این بازار را برای سودجویان آشفته ساخت تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و تحت عنوان طرح رجیستری گوشی خود را گرانتر به فروش برسانند.

قوانین رجیستری گوشی نیز روز به روز تغییر کرده و آنچه در امروز انجام می شود با آنچه در ابتدا تصویب و آغاز به کار کرده است تا حد زیادی متفاوت است.


مرتبط: نحوه کنترل کردن رجیستر بودن گوشی


مسئولین از گرانی گوشی در سایه طرح رجیستری چه می گویند؟

پیش از مطالعه این بخش، توجه داشته باشید که این مصاحبه مربوط به اسفند سال 1396 است!

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفته هیچ ارتباطی بین گرانی گوشی و طرح رجیستری وجود ندارد و نباید داشته باشد. وی گفته که در گذشته گوشی هایی که به صورت قاچاق وارد کشور می شدند، کمی ارزانتر از گوشی های مجاز و قیمت مصوب به فروش می رسیدند، اما به دلیل نپرداختن هزینه های گمرک و واردات، سود بیشتری در جیب این فروشندگان می رفته است.

اما حالا که باید تمام گوشی ها (آنهایی که مشمول طرح رجیستری شده اند) رجیستر شده باشند، دیگر به نوعی جلوی قاچاق گرفته شده و سود این افراد کم شده است اما قیمت گوشی خیر. این افراد برای داشتن سود گذشته به بهانه طرح رجیستری گوشی ها را گران تر به فروش می رسانند. و در حال حاضر دلیل گرانی گوشی نسبت به قبل، بالا رفتن نرخ ارز هست و ربطی به طرح رجیستری ندارد.

گرانی گوشی اِلـبان

اما نکته دیگری که آقای سید مهدی میرمهدی کمجانی به آن اذعان نمود، خراب شدن بازار به دلیل عدم پوشش تمام گوشی ها و به خصوص محصولات سامسونگ در طرح رجیستری است. با توجه به صحبت های وی، گوشی های مشمول طرح درصد زیادی از بازار را نمی گیرند و بیشتر بازار از آن سامسونگ است و تا وقتی این شرکت هم در طرح رجیستری نرود، نمی توان گفت که قاچاق را کنترل کرده ایم.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر گوشی را خریدید و بعد از یک ماه به دلیل عدم رجیستر بودن از کار افتاد، فروشنده موظف است یک گوشی معادل رجیستر شده و یا پول شما را به شما بازگرداند. از طرفی مراقب باشید، گارانتی داشتن گوشی به معنای رجیستر بودن آن نیست. بلکه تنها گوشی هایی رجیستر شده هستند که در سامانه همتا ثبت شده باشند.

اما آیا واقعا طرح رجیستری در گرانی گوشی تاثیری ندارد؟

آنچه در ابتدا انجام می شد و هزین هایی  که برای رجیستر شدن گوشی پرداخت می شد، 16 درصد از قیمت گوشی بود به ارز دولتی (4200 تومان). علاوه بر اینکه محاسبات طرح رجیستری با ارز دولتی بود، به آن 80 دلار معافیت مالیاتی نیز تعلق می گرفت.

این هزینه پایینی به قیمت کل گوشی اضافه می کرد. مثلا یک گوشی 20 میلیونی بازار تنها 800هزارتومانش مربوط به طرح رجیستری بود. اما فروشندگان با وجود هزینه های پایین رجیستری، برای سود بیشتر قیمت ها را خیلی بالا اعلام می کردند.

مطلب مرتبط: طرح رجیستری موبایل و هر آنچه که باید در خصوص آن بدانید

از طرفی این هزینه پایین و اختلاف قیمت گوشی رجیستر شده و نشده بازار، سود خوبی را در گوشی مسافرتی ایجاد می کرد! هر مسافر یا بهتر بگوییم هر پاسپورت می توانست در سال دو عدد گوشی رجیستر کند. با هزینه ای بسیار پایین. این کار بازار فروش و اجاره پاسپورت تازه ورود به ایران را ایجاد کرده بود.

اما دولت قوانین را تغییر داد. 16 درصد شد 26 درصد و معاقیت مالیاتی 80 دلاری هم برداشته شد. از طرفی هم محاسبات قیمت بر اساس ارز نیمایی انجام می شود که تقریبا معادل با ارز بازار بوده و چند برابر ارز دولتی 4200 تومانی! با این تغییراتی که به منظور جلوگیری از سودجویی و قاچاق گوشی انجام شد، هزینه رجیستری بالا رفت و بنابراین در حال حاضر اختلاف زیادی بین گوشی رجیستر شده و رجیستر نشده وجود دارد.

البته که تمام این اختلاف مربوط به هزینه رجیستر کردن نیست! 🙁

2 دیدگاه

  • حالا که یکی دو سال گذشته گوشی s20 بدون رجیستر ۱۱ تومن رجیستر شده ۱۶ تومن . به هیچ وجه هم فرقی ندارن از لحاظ قیمت!

    • سلام
      در ابتدای کار که قانون رجیستری شروع شد، فروشندگانی گوشی ها را دو برابر قیمت می فروختند به بهانه رجیستری، در آن زمان هزینه رجیستر کردن گوشی خیلی پایین تر از الان بود. اما بعدا با سواستفاده هایی که از هزینه پایین رجیستری می شد، موضوع قاچاق گوشی همچنان ادامه پیدا کرد که دولت سیستم را تغییر داده و این شد که قیمت ها خیلی متفاوت شدند.

      اما هزینه رجیستری گوشی 26درصد از قیمت آن است. بنابراین یک گوشی رجیستر شده فقط باید 26درصد از قیمت رجیستر نشده اش بیشتر باشد که متاسفانه در بازار این چنین نیست و گویا نظارت قوی برای این موضوع هم امکان پدیر نیست

دیدگاهتان را بنویسید