مشاوره رایگان و تعمیرات گوشی موبایل
ثبت درخواست رایگان

حسگر گوشی موبایل و تعمیرات موبایل

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان
نوشته شده توسط البان

حسگر گوشی موبایل انواع کارکردهای گوشی را کنترل می کند تا کاربران بتوانند بدون نیاز به اقدامات اضافه از قابلیت های زیادی استفاده کنند. اما همانطور که بودنشان مفید است، خراب شدنشان می تواند باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای کاربر شود که بعضا نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا خواهند کرد.

یکی از انواع تعمیر گوشی تعمیر همین حسگرها است که در ادامه برایتان بیشتر شرح خواهیم داد.

حسگر چه وظیفه ای دارد؟

حسگرها به طور کلی این وظیفه را دارند که پارامترهای محیطی (نور، حرارت، رطوبت، جاذبه، میدان مغناطیسی و …) و حرکتی (بلند کردن یا لرزاندن یا چرخاندن گوشی) را حس کرده و به سیگنال های الکتریکی تبدیل کنند تا با این سیگنال ها بتوانند کار یا تغییری را ایجاد کنند.

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان

هر حسگر یا سنسور از اجزایی تشکیل شده و یک بخش مربوط به دریافت عاملی است که باید حس کند و بخش دیگر برای تبدیل آن به سیگنال الکتریکی است.

انواع حسگر گوشی موبایل چه هستند و هر کدام چه وظیفه ای برعهده دارند؟

در گوشی برای هر کاربردی از یک یا چند حسگر استفاده می شود. از بخش های امنیتی گوشی گرفته تا حسگر مجاورت که سبب خاموش شدن صفحه نمایش هنگام تماس های تلفنی می شود. در ادامه برخی از حسگرهای مهم گوشی را برایتان شرح می دهیم.

حسگر اثر انگشت

این سنسور وظیفه دارد تا اثر انگشت ها را تشخیص داده و فقط برای اثر انگشت هایی که از قبل در آن ذخیره شده اند قفل گوشی را باز کند. علاوه بر قفل گوشی، برای برخی عملکردهایی نظیر پرداخت های بانکی و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حسگر اثر انگشت گوشی چند مدل دارد:

حسگر خازنی: این نوع حسگر که در اکثر گوشی ها به کار رفته است در ابتدا از اثرات انگشت تصویر برداری کرده و سپس اثرات انگشت بعدی را با تصاویر حافظه اش مقایسه کرده و برای موارد تطبیقی عمل می کند.

حسگر درون صفحه ای: در گوشی های جدید با صفحه نمایش های فول، حسگر اثر انگشت درون صفحه ای استفاده می شوند که با استفاده از نور اثر انگشت را تشخیص می دهند.

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان

در حسگرهای امنیتی، حسگر چهره و چشم را هم می توان در نظر داشت.

حسگر نور صفحه گوشی موبایل و حسگر مجاورت

حسگر نور صفحه با توجه به نور محیطی، نور صفحه نمایش را تنظیم می کند. بدین شکل که وقتی نور محیط کم است، نور صفحه نمایش را کاهش می دهد تا چشمان شما کمتر اذیت شوند. این سنسور در کنار حسگر مجاورت، هنگام تماس های تلفنی هم صفحه نمایش را خاموش می کند.

حسگر نور در عکاسی هم کمک می کند تا در حالت اتوماتیک مطابق با نور محیط از فلاش استفاده کند و یا نور تصویر را کم و زیاد کند.

این نوع حسگر از دیودهای نوری است که با توجه به شدت نور دریافتی، جریان الکتریکی ایجاد می کند.

شتاب سنج گوشی (حسگر جاذبه)

این حسگر به گوشی کمک می کند تا به صورت خودکار در حالت افقی و عمودی قرار گیرد. به علاوه تعداد گام های حرکتی، تشخیص حالت های گوشی (مثلا بلند کردن گوشی)، برنامه هایی نظیر قطب نما، انجام بازی های ماشین و موتور که با چرخش گوشی عمل پیچیدن انجام می گیرد.

حسگر گوشی تعمیرات موبایل البان

این سنسور دارای سه خازن در جهات x و y و z است که بر اثر حرکت فاصله صفحات این خازن ها تغییر می کند که سبب می شود تا گوشی جهت و میزان حرکت را متوجه شود.

شتاب سنج یا ژیروسکوپ

این سنسور در همه گوشی ها وجود ندارد. البته در اکثر گوشی های امروزی وجود دارند. در انواع بازی ها کاربرد دارد و همچنین وقتی سیگنال های جی پی است موجود نباشند به مسیریابی شما کمک خواهد کرد.

سنسور قطب نما

این حسگر که در تمام گوشی ها هم نیست، به یافتن موقعیت مکانی و جهات جغرافیایی به شما کمک می کند.

حسگر اثر هال

برای گوشی هایی که باز و بسته شدن کاور رویشان، روشن و خاموش می شوند، این حسگر بر اساس میدان های مغناطیسی وظیفه انجام این کار را دارد. میدان مغناطیسی سبب ایجاد اثر هال می شود و حسگر گوشی را خاموش و روشن می کند.

فشارسنج یا بارومتر

این حسگر متشکل از یک خازن و مقاومت رئوستا است که تغییرات ارتفاعی سبب ایجاد تغییرات در مقدار این دو شده و اندازه ارتفاع سنجیده می شود. البته همه گوشی ها این حسگر را ندارند.

نشانه های خراب شدن حسگر گوشی

حال که درمورد انواع حسگرهای پرکاربرد در گوشی موبایل گفتیم و اینکه هر کدام چه وظیفه ای دارند. هرگاه بخشی از این فعالیت ها دچار مشکل شدند، می تواند به خاطر خرابی سنسور یا پوشیده شدن آنها به گونه ای باشد که پارامتر مورد سنجش آنها به سنسور نرسد.

یکی از بیشترین مشکلاتی که برای کاربران البان پیش آمده، خراب شدن سنسور مجاورت و خاموش شدن های ناگهانی گوشی است. مخصوصا در هنگام تماس تلفنی.

این مشکل به خاطر پوشانده ماندن سنسور یا سوختن آن است که به درستی عمل نمی کند. گاهی دلیل مشکل چسباندن گلس محافظ نادرست است که روی سنسور را می پوشاند.

گاهی هم براثر ضربه مشکلات ایجاد می شوند.

خرابی دیگر می تواند برای اثر هال باشد و کار نکردن قلم نوری و مشکل در موقعیت یابی باشد. مشکلاتی که معمولا به دلیل ضربه یا نزدیک شدن آهنربا به گوشی ایجاد می شوند.

راهکار تعمیر حسگر موبایل

حسگر های گوشی را نمی توان تعمیر کرد و تنها کاری که می توان کرد این است که تعویضشان کرد. اما در تعویض کردن حسگرها مخصوصا حسگرهای امنیتی باید مراقبت های خاصی داشته باشید.

تعویض حسگر اثر انگشت

در تعویض حسگر اثر انگشت باید حواستان باشد. در برخی از مدلهای گوشی مانند گوشی های آیفون، حسگر اثر انگشت و تشخیص چهره مطابق با سی پی یو کد می شوند. یعنی اگر خراب شوند و بدون ملاحظه تعویض شوند، کلا از کار می افتند.

مطلب مرتبط: حسگر اثر انگشت درون صفحه ای

در صورتی که آسیب ببینند، باید از سنسور خراب، کدها خوانده و کپی شوند و به سنسور جدید منتقل شوند.

تعویض حسگر مجاورت و نور

در برخی از مدل های گوشی، این حسگر به صفحه نمایش چسبیده است. بعضا با تعویض صفحه نمایش مجبور به تعویض آنها هم می شوید و کلا به صورت یک بسته هستند. گاهی هم می توان این سنسورها را جداگانه تعویض نمود و یا با یک سرویس و تمیزکاری ممکن است تمیز شوند.

چگونه اقدام به تعویض حسگر گوشی کنیم؟

حال اگر نیاز به تعویض حسگر داشتین و یا سوالی در رابطه با عملکرد آنها داشتین، ابتدا می توانید سوال خود را در پایین همین پست به صورت کامنت بپرسید تا کارشناسان البان پاسخ شما را بدهند.

اما اگر از خرابی آن مطمئن هستید و می خواهید تعویضش کنید، در سامانه تعمیرات موبایل البان به نشانی www.elbaan.com یک درخواست رایگان ثبت کنید تا تکنسین های البان با شما تماس گرفته و راهنمایی تان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید